Prima pagină » SUA revin la subiectul Groenlanda. Emisarul lui Trump vorbește despre extinderea prezenței americane în Arctica

SUA revin la subiectul Groenlanda. Emisarul lui Trump vorbește despre extinderea prezenței americane în Arctica

SUA revin la subiectul Groenlanda. Emisarul lui Trump vorbește despre extinderea prezenței americane în Arctica
Investitorii globali țintesc mineralele rare din Groenlanda

Administrația Donald Trump readuce în spațiul public intențiile privind Groenlanda, văzută  ca o piesă strategică în noua competiție geopolitică pentru resurse, rute comerciale și securitate militară.

Emisarul american pentru Groenlanda, Jeff Landry, a declarat că Statele Unite trebuie să își „lase din nou amprenta” asupra teritoriului autonom danez și să își consolideze operațiunile de securitate în regiune, scrie The Guardian. Mesajul vine într-un moment în care Arctica devine unul dintre cele mai importante fronturi economice și militare ale următorului deceniu.

Washingtonul accelerează repoziționarea strategică în Arctica

Declarațiile emisarului american Jeff Landry confirmă că administrația Trump încearcă să își extindă din nou influența în Groenlanda, teritoriu devenit esențial în noua arhitectură geopolitică și militară a Arcticii.

„Cred că este timpul ca Statele Unite să îşi lase din nou amprenta asupra Groenlandei. Cred că îl vedeţi pe preşedinte vorbind despre consolidarea operaţiunilor de securitate naţională şi despre realocarea personalului în anumite baze din Groenlanda”, a declarat Landry pentru AFP, după prima sa vizită oficială pe insulă de la numirea sa în decembrie 2025.

Groenlanda a intrat recent în atenția lumii pe fondul amenințărilor de anexare la Statele Unite lansate de președintele Donald Trump. Unii oficiali americani, inclusiv liderul de la Casa Albă, consideră insula arctică o adevărată comoară de minerale critice, relatează publicația Foreign Policy.

Senatorul texan Ted Cruz a declarat că Groenlanda „stă deasupra unor vaste rezerve de pământuri rare”. la rândul său, vicepreședintele SUA, J.D. Vance, a subliniat faptul că acest teritoriu deține „resurse naturale incredibile”. Fostul consilier pentru Securitate Națională al SUA, Mike Waltz, afirma anul trecut: „Este vorba despre securitatea noastră națională. Sunt minerale critice”.

Interesul lui Donald Trump pentru Groenlanda

Încă din primul său mandat, președintele american a declanșat controverse internaționale după ce a sugerat posibilitatea achiziționării Groenlandei de la Danemarca — idee respinsă categoric atunci de Copenhaga și de autoritățile groenlandeze.

Între timp însă, logica strategică din spatele acelei idei a devenit mult mai clară. Arctica se transformă rapid într-o zonă critică pentru transport energetic, securitate militară, acces la minerale rare și infrastructură digitală și satelitară.

Topirea accelerată a gheții deschide noi rute comerciale și crește valoarea geostrategică a teritoriilor arctice, în timp ce marile puteri își intensifică investițiile militare și economice în regiune. În acest context, Groenlanda devine una dintre cele mai importante poziții geografice din emisfera nordică.

SUA au redus masiv prezența militară după Războiul Rece

În prezent, Statele Unite mai operează o singură bază militară în Groenlanda, comparativ cu peste zece instalații active în perioada de vârf a Războiului Rece.

Această reducere a prezenței americane începe acum să fie reconsiderată în contextul tensiunilor cu Rusia, militarizării Arcticii și competiției tehnologice și energetice globale.

Administrația Trump încearcă să accelereze reconfigurarea infrastructurii de securitate din nordul Atlanticului și să consolideze prezența americană într-o regiune pe care Washingtonul o consideră tot mai vulnerabilă strategic.

Groenlanda transmite din nou: „nu suntem de vânzare”

Vizita lui Jeff Landry în Groenlanda a inclus întâlniri cu premierul insulei, Jens-Frederik Nielsen, și cu ministrul de externe Mute Egede. Autoritățile groenlandeze au reiterat cu această ocazie mesajul transmis constant în ultimii ani: Groenlanda nu este de vânzare, însă rămâne deschisă cooperării economice și strategice cu Statele Unite.

De altfel, relația dintre Groenlanda și Washington a devenit mult mai pragmatică în ultimii ani.

Dincolo de episodul diplomatic, declarațiile emisarului american reflectă o schimbare mult mai profundă în geopolitica globală. Administrația Trump încearcă să recupereze rapid terenul pierdut în regiune și să repoziționeze Groenlanda în centrul strategiei americane pentru Arctica.

 

Alte articole importante
Costurile de împrumut ale României se reduc după detensionarea conflictului din Orientul Mijlociu. Ce se întâmplă cu dobânzile și petrolul
Costurile de împrumut ale României se reduc după detensionarea conflictului din Orientul Mijlociu. Ce se întâmplă cu dobânzile și petrolul
România beneficiază de un val de optimism pe piețele financiare internaționale, după semnalele privind o posibilă normalizare a relațiilor dintre Statele Unite și Iran. Relaxarea tensiunilor geopolitice a avut efecte imediate asupra piețelor de obligațiuni și asupra cotațiilor petrolului, iar investitorii au început să reevalueze riscurile din regiune. Costurile de finanțare ale statului român au […]
Doi frați, două voturi opuse și aceeași concluzie după un deceniu de Brexit
Doi frați, două voturi opuse și aceeași concluzie după un deceniu de Brexit
La un deceniu după referendumul care a schimbat cursul Marii Britanii, doi frați din Nottingham, aflați cândva în tabere opuse, ajung la aceeași concluzie: Brexitul nu a adus rezultatele pe care le sperau. Deși au votat diferit în 2016 și au apărat cu pasiune poziții contrare, astăzi amândoi privesc cu dezamăgire efectele ieșirii Regatului Unit […]
România, în centrul planurilor SpaceX din Europa. ANCOM: „Se apropie de 100 de milioane de euro investiți”
Tehnologie
România, în centrul planurilor SpaceX din Europa. ANCOM: „Se apropie de 100 de milioane de euro investiți”
România este pe cale să devină cea mai importantă țară europeană pentru infrastructura dezvoltată de compania lui Elon Musk, potrivit unui anunț făcut de vicepreședintele Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), Pavel Popescu. Oficialul a susținut că investițiile realizate deja de SpaceX în România se ridică la zeci de milioane de euro […]
Expansiunea platformelor non-UE ar putea costa România 1,78 miliarde de lei și mii de locuri de muncă. Avertisment privind dezechilibrele din comerțul online
Macroeconomie
Expansiunea platformelor non-UE ar putea costa România 1,78 miliarde de lei și mii de locuri de muncă. Avertisment privind dezechilibrele din comerțul online
Creșterea rapidă a platformelor de comerț electronic din afara Uniunii Europene ar putea avea efecte semnificative asupra economiei României, dacă nu sunt implementate reguli considerate echitabile de concurență, arată un studiu realizat de Academia de Studii Economice din București, citat de Asociația Română a Magazinelor Online (ARMO). Potrivit analizei, efectele nu se rezumă doar la […]
Veniturile reale ale românilor au crescut cu 160% în 15 ani, dar România rămâne sub media UE. Inegalitățile încă persistă
Piață de Capital - Fonduri
Veniturile reale ale românilor au crescut cu 160% în 15 ani, dar România rămâne sub media UE. Inegalitățile încă persistă
România a înregistrat în ultimul deceniu și jumătate cea mai rapidă creștere a veniturilor reale din Uniunea Europeană, însă diferențele față de media europeană rămân semnificative, iar inegalitățile de venit continuă să fie ridicate, arată o analiză realizată de Monitorul Social, proiect al Friedrich-Ebert-Stiftung România. Datele Eurostat, prelucrate în cadrul raportului, indică o evoluție puternică […]
Bursa de Valori București a închis ședința pe minus. Băncile și energia au dominat tranzacțiile de peste 109 milioane de lei
Piață de Capital - Fonduri
Bursa de Valori București a închis ședința pe minus. Băncile și energia au dominat tranzacțiile de peste 109 milioane de lei
Piața de capital din România a avut o evoluție mixtă în ședința de tranzacționare de luni, investitorii fiind activi în special pe acțiunile marilor companii din sectorul bancar și energetic. Deși unele dintre principalele repere bursiere au înregistrat scăderi, alți indici au reușit să încheie ziua pe plus, reflectând o dinamică diferită între sectoarele reprezentate […]