Prima pagină » BNR: Tot mai mulți bani în numerar circulă în România. Suma a urcat la aproape 144 de miliarde de lei în 2025

BNR: Tot mai mulți bani în numerar circulă în România. Suma a urcat la aproape 144 de miliarde de lei în 2025

BNR: Tot mai mulți bani în numerar circulă în România. Suma a urcat la aproape 144 de miliarde de lei în 2025
sursă foto: Wall Street Ro

Numerarul continuă să joace un rol important în economia României, în ciuda dezvoltării accelerate a plăților digitale. Potrivit Raportului anual 2025 publicat de Banca Națională a României (BNR), valoarea banilor aflați în afara sistemului bancar a ajuns la 143,931 miliarde de lei la finalul anului trecut, în creștere cu 9,5% față de 2024.

Deși avansul rămâne consistent, ritmul de creștere s-a temperat cu 4,7 puncte procentuale comparativ cu anul precedent. Statisticile arată că, în medie, fiecărui locuitor al României îi reveneau 105 bancnote și 321 de monede aflate în circulație în afara sistemului bancar.

Sărbătorile și vacanțele au generat cele mai mari cereri de numerar

Raportul BNR evidențiază că evoluția numerarului a urmat și în 2025 tiparele sezoniere observate în ultimii ani.

Cele mai importante creșteri lunare au fost consemnate:

  • în aprilie, când valoarea numerarului a crescut cu 2,5%, pe fondul cheltuielilor ocazionate de Sărbătorile Pascale;
  • în august, cu o creștere de 1,5%, influențată de perioada concediilor.

În schimb, lunile de iarnă au adus solicitări mai reduse de numerar decât în anul anterior. Astfel, în noiembrie creșterea a fost de doar 0,7%, iar în decembrie de 0,6%, comparativ cu avansurile de 1,6% și, respectiv, 2,7% înregistrate în aceeași perioadă din 2024.

Vârful absolut al numerarului în circulație a fost atins pe 19 decembrie 2025, când suma aflată în afara sistemului bancar a urcat la 147,503 miliarde de lei, nivel cu 9,6% peste maximul consemnat în anul precedent.

Peste două miliarde de bancnote și peste șase miliarde de monede circulă în România

La sfârșitul anului trecut, în afara sistemului bancar se aflau:

  • 2,007 miliarde de bancnote;
  • 6,104 miliarde de monede.

Valoarea bancnotelor a crescut cu 9,5% față de 2024, în timp ce valoarea monedelor a înregistrat un avans de 5,8%.

Bancnota de 100 de lei domină circulația

Datele BNR arată că bancnota de 100 de lei rămâne cea mai utilizată din România.

Structura bancnotelor aflate în circulație este următoarea:

100 lei – 25,2% din total;

  • 1 leu – 25,1%;
  • 200 lei – 16%;
  • 20 lei – 2,8%;
  • 500 lei – doar 1,2%, fiind cea mai puțin răspândită bancnotă.

Bancnota de 20 de lei, introdusă în circulație în 2021, continuă să aibă o pondere redusă în numerarul utilizat de populație.

Monedele de 10 și 5 bani sunt cele mai numeroase

În cazul monedelor, cele mai întâlnite sunt:

  • moneda de 10 bani – 42,7% din total;
  • moneda de 5 bani – 25,6%.

Din punct de vedere valoric însă, monedele de 50 și 10 bani concentrează 89,2% din valoarea totală a monedelor aflate în circulație, iar moneda de 50 de bani deține singură o pondere de 57,2%.

Mai puțini bani distribuiți de BNR către bănci

În cursul anului 2025, banca centrală a efectuat plăți în numerar către instituțiile de credit și Trezoreria Statului în valoare totală de aproape 29,733 miliarde de lei, cu 7,3% mai puțin decât în anul precedent.

Au fost puse în circulație:

  • 331,9 milioane de bancnote, în scădere cu 31,9% față de 2024;
  • valoarea acestora a fost de 29,686 miliarde lei, cu 7,4% mai mică.

BNR remarcă faptul că bancnotele de 200 și 500 de lei și-au majorat ponderea atât din punct de vedere cantitativ, cât și valoric în totalul bancnotelor distribuite.

În ceea ce privește monedele, instituțiile de credit și Trezoreria au retras de la banca centrală 243,4 milioane de bucăți, cu 10,9% mai multe decât în 2024. Totodată, moneda de 50 de bani și-a majorat ponderea în valoarea totală a plăților până la 72%, cu 0,8 puncte procentuale peste nivelul anului anterior.

Încasările de numerar au crescut

Valoarea totală a numerarului încasat de BNR în 2025 s-a ridicat la 15,981 miliarde de lei, în creștere cu 8,7% comparativ cu anul precedent.
Prin intermediul instituțiilor de credit și al Trezoreriei Statului au revenit la banca centrală:

  • 267 milioane de bancnote, cu 3,8% mai puține decât în 2024;
  • cea mai mare pondere a revenit bancnotei de 100 de lei (31,3%), urmată de cea de 50 de lei (21,9%).

În cazul monedelor metalice, cantitatea depusă la BNR a fost de 0,4 milioane de bucăți, în creștere cu 32,8%. Cele mai multe au fost monedele de 50 de bani (48,7%) și cele de 10 bani (33%).

Valoarea totală a monedelor depuse la sucursalele regionale ale BNR a fost de aproximativ 0,1 milioane de lei, cu 40,7% peste nivelul din 2024. Monedele de 10 și 50 de bani au reprezentat împreună 97,5% din această valoare.

Milioane de bancnote și monede au fost verificate de BNR

Pe parcursul anului trecut, centrele de procesare ale Băncii Naționale au verificat 463,9 milioane de bancnote, cu 16,7 milioane mai multe decât în 2024.

Dintre acestea, 89 de milioane au fost declarate improprii circulației și retrase din uz. Gradul mediu de uzură al bancnotelor s-a redus la aproximativ 19,2%, cu 2,1 puncte procentuale sub nivelul înregistrat în anul precedent.

Totodată, BNR a procesat 1,5 milioane de monede metalice, cu aproape 6.900 mai multe decât în 2024. Dintre acestea, 203.500 au fost clasificate ca improprii circulației și retrase din circuitul monetar.

Alte articole importante
Bursa de Valori București a încheiat săptămâna în scădere. BET a pierdut 0,10%, iar rulajul a depășit 84 de milioane de lei
Bursa de Valori București a încheiat săptămâna în scădere. BET a pierdut 0,10%, iar rulajul a depășit 84 de milioane de lei
Bursa de Valori București (BVB) a încheiat ședința de tranzacționare de vineri cu evoluții preponderent negative, în timp ce valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 84,62 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 16,15 milioane de euro. Principalul indice al pieței, BET, care urmărește evoluția celor mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, […]
Prețul construcțiilor rezidențiale a crescut cu 48% în UE din 2015 (Eurostat). România în top 3
Prețul construcțiilor rezidențiale a crescut cu 48% în UE din 2015 (Eurostat). România în top 3
Între 2015 și 2025, prețurile de producție pentru construcția de noi clădiri rezidențiale în Uniunea Europeană au crescut cu 48,2%, potrivit datelor incluse în ediția 2026 a „Figurilor cheie despre afacerile europene”. Indicatorul reflectă costurile activităților de construcție din perspectiva antreprenorilor și este bazat pe prețurile plătite de clienți către constructori pentru lucrările executate. Accelerarea […]
România, printre cele mai ieftine țări din UE după Bulgaria în 2025
România, printre cele mai ieftine țări din UE după Bulgaria în 2025
România se menține în 2025 printre statele cu cele mai mici prețuri din Uniunea Europeană pentru bunuri de consum și servicii, fiind depășită doar de Bulgaria, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Conform analizei bazate pe date Eurostat, nivelul general al prețurilor din România este cu 35% sub media Uniunii Europene, în timp […]
Moneda viitorului în Europa: Ce este euro digital și cum ne va schimba plățile din 2029. Parlamentul European face pasul decisiv
Moneda viitorului în Europa: Ce este euro digital și cum ne va schimba plățile din 2029. Parlamentul European face pasul decisiv
Parlamentul European a avansat recent în procesul legislativ privind introducerea euro digital, un proiect coordonat de Banca Centrală Europeană și aflat în lucru de mai mulți ani. Dacă negocierile dintre instituțiile europene vor fi finalizate la timp, noua formă digitală a monedei ar putea deveni realitate începând cu anul 2029. Proiectul a fost inițiat în […]
Argintul pierde teren în fața aurului: semnal de slăbiciune pe piața metalelor prețioase. Presiune tot mai mare pe argint după maximele din ianuarie
Argintul pierde teren în fața aurului: semnal de slăbiciune pe piața metalelor prețioase. Presiune tot mai mare pe argint după maximele din ianuarie
Piața metalelor prețioase traversează o nouă etapă de dezechilibru, în care argintul continuă să piardă teren în fața aurului. După atingerea unui maxim istoric în ianuarie, argintul a intrat într-o corecție severă, pierzând aproximativ jumătate din valoare. Declinul argintului nu este un fenomen izolat, însă este mult mai accentuat decât cel al aurului, ceea ce […]
Sistemul de pensii private continuă să crească. Activele au depășit 220 de miliarde de lei în primul trimestru din 2026
Bănci-Asigurări-IFN
Sistemul de pensii private continuă să crească. Activele au depășit 220 de miliarde de lei în primul trimestru din 2026
Sistemul de pensii private din România și-a continuat expansiunea în primele luni ale anului 2026, înregistrând creșteri semnificative atât la nivelul activelor administrate, cât și al numărului de participanți. Potrivit președintelui Autorității de Supraveghere Financiară, Alexandru Petrescu, evoluția din primul trimestru confirmă consolidarea unei culturi a economisirii pe termen lung în România. Într-o analiză publicată […]