Prima pagină » Boom-ul AI din 2025 a generat emisii de CO2 ca orașul New York

Boom-ul AI din 2025 a generat emisii de CO2 ca orașul New York

Boom-ul AI din 2025 a generat emisii de CO2 ca orașul New York
UE și-a triplat veniturile din taxele pe carbon între 2017 și 2023

Dezvoltarea rapidă a inteligenței artificiale în 2025 a generat emisii de CO2 comparabile cu cele ale întregului oraș New York.

Impactul tehnologiilor AI asupra mediului ridică semne de întrebare privind sustenabilitatea și necesitatea unor reglementări mai stricte pentru industria digitală.

Dezvoltarea inteligenței artificiale emite la fel de multe emisii CO2 ca întregul oraș New York

Boom-ul AI din 2025 a generat emisii de CO2 ca orașul New York

Foto: Pixabay

Dezvoltarea inteligenței artificiale a generat, în 2025, emisii de CO2 echivalente cu cele ale întregului oraș New York, arată un raport recent, citat de publicația britanică The Guardian. Cercetarea subliniază faptul că impactul global al tehnologiilor AI asupra mediului nu se limitează doar la energie electrică, ci include și un consum uriaș de apă, depășind cererea globală de apă îmbuteliată.

Datele au fost compilate de academicianul olandez Alex de Vries-Gao, fondatorul Digiconomist. Această companie este specializată în evaluarea consecințelor digitale neintenționate, și reprezintă prima estimare clară a efectului direct al AI, distinct de cel al centrelor de date în general.

Emisii și consum de resurse

Conform studiului, emisiile estimate ale sistemelor de AI în 2025 ar putea ajunge la 80 de milioane de tone de CO2. De asemenea, consumul de apă ar urma să atingă pragul de 765 miliarde de litri. În acest fel, va depăși cu peste o treime estimările anterioare ale centrelor de date.

Asta înseamnă că amprenta ecologică a tehnologiilor AI este echivalentă cu peste 8% din totalul emisiilor globale ale aviației. În plus, Agenția Internațională pentru Energie (IEA) a anunțat că centrele de date axate pe inteligență artificială consumă la fel de multă energie electrică preum topitoriile de aluminiu. Mai mult decât atât, specialiștii spun că acest consum se va dubla până în 2030.

Donald Campbell, directorul de advocacy al organizației Foxglove, atrage atenția că societatea suportă costurile de mediu pentru companii extrem de profitabile. Un detaliu important este acela că explozia construcției de centre de date „hyperscale” este abia la început.

Centrele de date și emisiile viitoare

Cele mai mari centre de date planificate vor consuma energie echivalentă cu cea a a două milioane de gospodării. Statele Unite se află în fruntea clasamentului, cu 45%, urmate fiind de China (25%) și de Europa (15%).

Cel mai mare centru de date din Marea Britanie a fost construit pe locul unei foste centrale pe cărbune din Blyth, Northumberland. Acesta va emite anual peste 180.000 de tone de CO2, adică echivalentul consumului a peste 24.000 de gospodării.

Aceste cifre ilustrează amploarea consecințelor AI generative asupra mediului. De asemenea, este subliniată necesitatea unor reglementări stricte și a unei transparențe sporite din partea companiilor de tehnologie.

Alte articole importante
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
Macroeconomie
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Bănci-Asigurări-IFN
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Instituțiile de credit din România au încheiat anul 2025 cu un profit net agregat de aproximativ 15,5 miliarde de lei, potrivit Raportului anual al Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM). Evoluția confirmă un sector bancar stabil, care a reușit să-și mențină profitabilitatea ridicată chiar și într-un mediu economic caracterizat de incertitudini și ajustări fiscale. Rezultatul […]