Prima pagină » Xpeng va lansa în 2026 un brand auto accesibil

Xpeng va lansa în 2026 un brand auto accesibil

Xpeng va lansa în 2026 un brand auto accesibil
Foto: Xpeng

Producătorul auto chinez Xpeng va lansa anul viitor pe piețele externe un nou brand accesibil, denumit Mona.

Această mișcare strategică subliniază ambiția companiei de a combina tehnologia avansată cu prețuri competitive. De asemenea, va stimula concurența cu rivalii locali și cu producătorii auto globali tradiționali în segmentul vehiculelor electrice.

Xpeng va lansa în Europa brandul de vehicule electrice accesibile Mona

Xpeng va lansa în 2026 un brand auto accesibil

Foto: Xpeng

Directorul general Xpeng, He Xiaopeng a declarat pentru CNBC că ritmul de expansiune externă are loc într-un ritm mai alert decât anticipase și că Xpeng va lansa acțiuni pentru posibile achiziții. De asemenea, ea a semnalat pentru prima dată că Xpeng este deschisă la achiziții de alte companii din domeniul vehiculelor electrice (EV). Asta ar putea contribui la consolidarea poziției brandului pe piața globală și la accelerarea introducerii tehnologiilor inovatoare dezvoltate de startup-uri sau de producători aflați în dificultate.

Seria Mona a debutat în China anul trecut odată cu modelul M03. Este vorba despre un coupe cu emisii zero, care are un preț de pornire agresiv, de 119.000 de yuani, echivalentul a mai puțin de 17.000 de dolari. Conceptul acestei game este acela de a oferi EV-uri accesibile, bine echipate, care să mențină calitatea și tehnologia caracteristice Xpeng.

Conform declarațiilor lui He Xiaopeng, gama Mona va fi disponibilă și în Europa începând cu 2026. Până atunci, compania plănuiește să extindă oferta cu mai multe modele, atât în China, cât și pe piețele europeană și globală. Vehiculele vor fi poziționate sub versiunile premium ale Xpeng, precum sedanul P7 și SUV-ul G6. În acest fel, se va menține în zona accesibilă și competitivă.

Războiul prețurilor în China continuă

Xpeng a început expansiunea internațională încă din anul 2020. Chinezii și-au făcut intrarea în Norvegia, care este cea mai importantă piață de „electrice” din Europa. Ulterior, a ajuns și pe alte piețe importante ca Germania și Franța. Compania și-a propus inițial să fie prezentă în 60 de țări până la sfârșitul acestui an. Însă, potrivit CEO-ului, acest obiectiv a fost deja atins, datorită unei creșteri peste așteptări, informează ChinaEVhome.com. Este clar că Xpeng va lansa noi modele în curând.

Prezent la Salonul auto de la München (IAA Mobility), Xpeng a prezentat pentru prima dată în Europa versiunea îmbunătățită a sedanului Next P7. Gigantul asiatic demonstrează, astfel, capacitatea de a se remarca pe un segment extrem de competitiv pe Bătrânul Continent.

Cu toate acestea, compania se confruntă și cu o serie de provocări semnificative. Ne referim aici la taxele vamale impuse de Uniunea Europeană mașinilor electrice produse în China. În acest context, tot mai mulți constructori chinezi analizează posibilitatea de a-și muta producția în Europa. Evident, și Xpeng ia în considerare această opțiune, dar fără a avea un calendar clar stabilit pentru moment.

Pe piața din China, războiul prețurilor între producătorii locali de vehicule electrice și Tesla rămâne intens. De aceea, autoritățile chineze s-au văzut nevoite să intervină pentru a tempera această concurență excesivă și destabilizatoare. He Xiaopeng a avertizat că doar câțiva producători chinezi vor reuși să supraviețuiască în următorii ani, mulți fiind deja aproape de faliment.

În aceste condiții, Xpeng și-a arătat deschiderea pentru achiziții, inclusiv ale altor constructori auto, pentru a-și consolida poziția. În 2023, compania a preluat divizia de dezvoltare a mașinilor electrice a firmei de ride-hailing Didi, considerând această extindere un punct crucial pentru succesul global al companiei în vederea promovării gamei Xpeng va lansa, de exemplu, modele mai inovatoare.

„Dacă apare vreo oportunitate, atunci vom achiziționa câteva companii, inclusiv producători auto de mașini electrice. Este un pas logic pentru noi”, a precizat CEO-ul Xpeng, evidențiind strategia agresivă de creștere și consolidare globală a Xpeng.

Alte articole importante
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Decizia Berlinului de a renunța la programul fregatelor F126 a șters miliarde de euro din valoarea companiilor din sector. Piața europeană de apărare a fost zguduită de una dintre cele mai importante decizii militare ale ultimilor ani. Guvernul german a confirmat renunțarea la programul fregatelor F126, considerat cel mai mare contract naval militar al țării […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
Macroeconomie
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]