Prima pagină » Hyundai și GM anunță un parteneriat strategic. Răspuns la tarifele lui Trump?

Hyundai și GM anunță un parteneriat strategic. Răspuns la tarifele lui Trump?

Hyundai și GM anunță un parteneriat strategic. Răspuns la tarifele lui Trump?
Foto: Freepik

Hyundai și GM au anunțat un parteneriat strategic pentru dezvoltarea în comun a cinci automobile complet noi.

Inițiativa pare să fie la prima vedere și un răspuns adaptat la noile tarife vamale impuse de administrația Trump, vizând consolidarea prezenței pe piețele din America de Nord și de Sud.

Nou parteneriat Hyundai-GM – mișcare anticipată în fața politicilor comerciale ale SUA?

Potrivit reprezentanților celor două companii, colaborarea vizează producția a mai multor tipuri de vehicule electrice, inclusiv un SUV, o camionetă și o furgonetă, toate concepute pentru a putea utiliza atât motoare termice, cât și sisteme hibride. Acordul reprezintă o încercare de a reduce costurile în contextul concurenței crescânde din partea rivalilor chinezi, transmite Reuters.

GM (General Motors) va avea rolul principal în proiectarea platformei destinate camionetelor de dimensiuni medii, în timp ce Hyundai va lucra la dezvoltarea unui model compact și a unei furgonete cu emisii zero, destinată pieței din America de Nord. Reprezentanții gigantului american au precizat că cele două companii vor partaja platforme comune, dar vor proiecta design-uri interioare și exterioare distincte, adaptate fiecărui brand.

Procesul de inginerie este deja în plină desfășurare pentru noile vehicule, care ar urma să fie lansate în 2028 pe piețele din America Centrală și de Sud. Furgoneta electrică va fi produsă în SUA, începând cu același an. Odată cu atingerea capacității maxime de producție, GM și Hyundai estimează vânzări anuale de peste 800.000 de unități.

Parteneriat extins pentru aprovizionare și sustenabilitate

José Muñoz, președintele Hyundai Motor Company, a declarat că acest parteneriat le va permite să ofere clienților „valoare și opțiuni diversificate în mai multe segmente și piețe”, cu vehicule „bine proiectate, sigure și dotate cu tehnologii apreciate”, potrivit Hyundai.

Semnat în septembrie 2024, acordul-cadru dintre General Motors și Hyundai include și explorarea unor soluții comune pentru lanțul de aprovizionare în America de Nord și de Sud, precum și colaborări în logistică, transport și materiale. Totodată, cei doi producători analizează posibilitatea cooperării în domeniul oțelului cu emisii reduse de carbon, ca parte a angajamentului lor pentru o producție sustenabilă, aflăm din comunicatul publicat de GM.

Pe lângă proiectele deja anunțate, GM și Hyundai evaluează și alte programe comune de dezvoltare pentru piețele globale, inclusiv în zona sistemelor de propulsie – de la motoare cu ardere internă și hibride, până la soluții electrice pe baterii și tehnologii pe bază de hidrogen.

Alte articole importante
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Instituțiile de credit din România au încheiat anul 2025 cu un profit net agregat de aproximativ 15,5 miliarde de lei, potrivit Raportului anual al Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM). Evoluția confirmă un sector bancar stabil, care a reușit să-și mențină profitabilitatea ridicată chiar și într-un mediu economic caracterizat de incertitudini și ajustări fiscale. Rezultatul […]