Prima pagină » Germanii nu renunță la smartphone nici când merg la toaletă

Germanii nu renunță la smartphone nici când merg la toaletă

Germanii nu renunță la smartphone nici când merg la toaletă

Un sondaj recent a scos la iveală faptul că germanii sunt atât de dependenți de smartphone încât nu renunță la ele nici la toaletă.

Studiul arată că, pentru 80% dintre tinerii din Germania, telefonul mobil a devenit un accesoriu indispensabil, indiferent de context.

Dependenta de smartphone: Germanii îl folosesc și la toaletă

Germanii nu renunță la smartphone nici când merg la toaletă

Fotografii: Freepik

Sondajul, comandat de agenția DPA, a fost realizat de YouGov pe un eșantion de 2.003 adulți. Potrivit datelor oficiale, opt din zece germani cu vârste cuprinse între 25 și 34 de ani recunosc că își verifică smartphone-ul în timp ce stau pe toaletă, relatează Der Spiegel, citând agenția de presă DPA.

În medie, mai mult de jumătate dintre adulții germani (54%) își verifică e-mailul și vizionează videoclipuri de internet. Bărbații sunt mai predispuși să facă acest lucru comparativ cu femeile (58%, respectiv 49%).

Cele mai multe persoane navighează pe rețele de socializare ca TikTok și Instagram (53%). De asemenea, când stau pe wc, germanii citesc și știri (36%), trimit mesaje (35%) și vizionează clipuri video (33%). Alte opțiuni populare sunt verificarea prognozei meteo (27%) și jocurile (22%). Un procent mai mic, dar semnificativ, este cel al germanilor care dau telefoane (10%) sau verifică aplicațiile de întâlniri (4%).

Ce activități preferă alți germani

Același sondaj arată că aproape jumătate dintre utilizatori (48%) sunt surprinși de cât de repede trece timpul în acest fel stând pe smartphone.

În trecut, acest spațiu intim era asociat cu momente de reflecție sau de inspirație. Astăzi, însă, doar 12% dintre participanți la studiu au spus că își fac planuri sau pur și simplu se gândesc la diverse lucruri, potrivit Newsbreak.

De asemenea, doar 9% dintre germani citesc o carte, o revistă, un ziar sau o carte cu benzi desenate. În schimb, 5% dintre respondenți au spus că preferă să asculte radio, iar 2% recunosc că obișnuiesc să fredoneze melodii.

Alte articole importante
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Instituțiile de credit din România au încheiat anul 2025 cu un profit net agregat de aproximativ 15,5 miliarde de lei, potrivit Raportului anual al Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM). Evoluția confirmă un sector bancar stabil, care a reușit să-și mențină profitabilitatea ridicată chiar și într-un mediu economic caracterizat de incertitudini și ajustări fiscale. Rezultatul […]
Bursa de Valori București a depășit pragul de un miliard de lei în tranzacții. Indicii principali au închis pe verde
Bursa de Valori București a depășit pragul de un miliard de lei în tranzacții. Indicii principali au închis pe verde
Bursa de Valori București a încheiat ședința de tranzacționare de marți pe creștere pentru majoritatea indicilor, într-o zi în care activitatea investitorilor a atins un nivel remarcabil. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piața locală a depășit pragul de un miliard de lei, confirmând interesul ridicat pentru acțiunile listate la BVB. Rulajul total al pieței […]
Avertisment pentru antreprenori: firmele abandonate pot genera datorii uriașe la ANAF. Executările pot apărea chiar și după ani de zile
Companii
Avertisment pentru antreprenori: firmele abandonate pot genera datorii uriașe la ANAF. Executările pot apărea chiar și după ani de zile
Mulți antreprenori cred că, odată ce au încetat activitatea unei firme și nu mai desfășoară operațiuni comerciale, obligațiile față de stat dispar de la sine. Specialiștii în fiscalitate avertizează însă că realitatea este cu totul diferită. Firmele lăsate fără activitate pot deveni o problemă costisitoare pentru proprietari. Potrivit unei analize realizate de avocata Luisiana Dobrinescu, […]