Prima pagină » Lobby-ul Big Tech la Bruxelles atinge un record istoric. Sume uriașe pompate pentru a influența UE

Lobby-ul Big Tech la Bruxelles atinge un record istoric. Sume uriașe pompate pentru a influența UE

ANALIZĂ
Lobby-ul Big Tech la Bruxelles atinge un record istoric. Sume uriașe pompate pentru a influența UE
Lobby-ul Big Tech atinge un record istoric. Foto: Freepik

Cheltuielile pentru lobby-ul Big Tech au atins cel mai ridicat nivel din istorie, potrivit unui raport publicat de organizațiile Corporate Europe Observatory (CEO) și Lobby Control.

Cercetarea arată că marile companii tehnologice investesc anual aproximativ 151 de milioane de euro pentru a influența deciziile de la Bruxelles. Suma reprezintă o creștere de peste 50% comparativ cu acum patru ani. Printre cei mai mari investitori în lobby se numără Meta, cu 10 milioane de euro. Aceasta este urmată de Microsoft și Apple, fiecare cu câte 7 milioane de euro, scrie Euronews.

Lobby Big Tech asupra Comisiei Europene privind legislația digitală

Lobby-ul Big Tech se concentrează asupra regulilor impuse de Uniunea Europeană în domeniul platformelor online și al inteligenței artificiale. Aceste reglementări au fost contestate atât de administrația americană condusă de președintele Donald Trump, cât și de companiile tehnologice. Ele susțin că normele europene ar restrânge inovația. În februarie, vicepreședintele SUA, JD Vance, declara că „în Europa, libertatea de exprimare este în retragere”. În august, secretarul de stat Marco Rubio a cerut diplomaților americani „să submineze Legea privind serviciile digitale a Uniunii Europene”.

Strategii agresive pentru relaxarea legislației europene

Conform raportului, grupurile de lobby Big Tech au folosit bugete uriașe pentru a presa Bruxelles-ul să relaxeze reglementările privind mediul digital.

„În ultimul an, grupurile de lobby din industria tehnologică au folosit bugete generoase pentru a promova dereglementarea cadrului digital al UE. Intensitatea acestei lupte politice este reflectată și de faptul că marile companii au, în medie, mai mult de o întâlnire pe zi cu oficiali ai Comisiei Europene”, se arată în raportul celor două ONG-uri.

Dezbatere privind Legea inteligenței artificiale

Presiunile exercitate de lobby Big Tech au dus la discuții privind o posibilă amânare a aplicării Actului privind inteligența artificială. Această lege urmărește să reglementeze sistemele de inteligență artificială în funcție de riscurile pe care le prezintă pentru societate. Se referă la reglementări minime și ajunge până la interdicții pentru aplicațiile considerate periculoase. Totuși, Comisia Europeană a transmis că nu intenționează să „oprească ceasul” și că implementarea va continua conform planului.

Pachetul digital de simplificare

Comisia lucrează în prezent la un pachet digital de simplificare, care urmează să fie prezentat la mijlocul lunii noiembrie. Acesta ar putea include măsuri de reducere a sarcinilor administrative pentru companiile vizate de Actul privind inteligența artificială.

Cine domină scena lobby-ului la Bruxelles

Potrivit datelor din Registrul de Transparență al UE, zece companii, Meta, Microsoft, Apple, Amazon, Qualcomm, Google, Digital Europe, Telefonica, Intel și Samsung — sunt responsabile pentru 49 de milioane de euro din totalul cheltuielilor de lobby. În urmă cu doi ani, această sumă era de doar 40 de milioane de euro. Amazon a crescut bugetul de lobby cu 4,2 milioane de euro. Microsoft și Meta au crescut fiecare cu câte 2 milioane de euro, iar grupul Digital Europe cu 1,2 milioane de euro. Acesta din urmă are printre membri mai multe dintre marile companii tehnologice.

Critici față de influența companiilor asupra deciziilor UE

Bram Vranken, cercetător și activist în cadrul Corporate Europe Observatory, a descris această creștere a puterii de influență a industriei drept „extrem de alarmantă”. El a declarat că

„Comisia ar trebui să întărească aplicarea cadrului digital, nu să se plece în fața intereselor corporatiste”.

Tensiuni între Bruxelles și Washington

În timpul verii, mai mulți europarlamentari au cerut Comisiei Europene și comisarului pentru Tehnologie, Henna Virkkunen, să răspundă mai ferm la amenințările venite din partea administrației Trump. Președintele american avertizase:

„Arătați respect Americii și companiilor noastre extraordinare de tehnologie sau luați în calcul consecințele.”

Unii parlamentari europeni și-au exprimat nemulțumirea față de lipsa de reacție a Comisiei.

Apărarea oficială a Comisiei Europene

Un purtător de cuvânt al Comisiei a susținut-o pe Henna Virkkunen, declarând că „ea va riposta împotriva tuturor acuzațiilor nefondate. A făcut-o și o va face în continuare”.

Euronews a contactat Meta, Microsoft și Apple pentru comentarii, însă până acum nu a primit un răspuns.

Alte articole importante
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Decizia Berlinului de a renunța la programul fregatelor F126 a șters miliarde de euro din valoarea companiilor din sector. Piața europeană de apărare a fost zguduită de una dintre cele mai importante decizii militare ale ultimilor ani. Guvernul german a confirmat renunțarea la programul fregatelor F126, considerat cel mai mare contract naval militar al țării […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]