Prima pagină » Mașinile second-hand au dominat piața auto locală în 2025

Mașinile second-hand au dominat piața auto locală în 2025

ANALIZĂ
Mașinile second-hand au dominat piața auto locală în 2025
Foto: Puterea financiară

Piața auto din România a fost dominată și în 2025 de mașinile second-hand, chiar și într-un context economic schimbător.

Anul trecut, mai puțin de un sfert dintre mașinile înmatriculate au fost noi, confirmând apetitul ridicat al românilor pentru vehicule la mâna a doua. De asemenea, cea mai cumpărată marcă a fost Dacia.

Mașinile second-hand au făcut legea pe piața auto din România în 2025: 7 din 10 au fost mașini rulate

Mașinile second-hand au dominat piața auto locală în 2025

Foto: Puterea financiară

Piața auto din România a fost și în 2025 puternic orientată spre mașini cu prețuri accesibile, atât la cumpărare, cât și la întreținere. Volkswagen este cea mai înmatriculată marcă la nivel național, iar în București preferințele se îndreaptă în special către SUV-uri.

În alegerile lor, românii pun accent pe cost, fiabilitate, accesul la piese și service-uri, dotări și cheltuieli reduse de exploatare. În acest context, șapte din zece mașini înmatriculate în 2025 sunt second-hand, potrivit datelor oficiale DRPCIV, potrivit unei analize realizată de platforma Plus-Auto.ro.

În total, anul trecut au fost înmatriculate 548.612 vehicule, dintre care 71,47% au reprezentat mașinile second-hand, iar restul de 28,53% autoturismele noi. Analiza arată că această preferință este alimentată de bugete limitate, creșterea costurilor de întreținere, inflație și incertitudinile economice.

Consumatorii caută, astfel, vehicule deja depreciate, dar fiabile, cu istoric verificabil și costuri mici de utilizare. Un alt criteriu important îl reprezintă nivelul de echipare, mai avantajos la același buget comparativ cu un automobil nou. Mașinile trebuie, totodată, să răspundă unor nevoi diverse, de la deplasările zilnice și drumurile urbane, până la utilizarea în familie, fără a genera cheltuieli greu de controlat.

Mașinile second-hand au dominat piața auto locală în 2025

Foto: Plus-auto.ro

Dacia,Volkswagen și BMW, în topul preferințelor românilor

În funcție de aceste criterii, Dacia, Volkswagen și BMW continuă să domine clasamentele. Dintre autoturismele second-hand, 27% au fost Volkswagen, în special modelul Golf, ceea ce înseamnă peste 148.000 de unități. Pe segmentul mașinilor noi, Dacia ocupă primul loc, cu 41.598 de înmatriculări, reprezentând 29,29% din total.

Din perspectiva motorizărilor, aproape jumătate dintre vehiculele înmatriculate în 2025 au fost diesel, respectiv 48% sau 262.553 de unități. Urmează modelele pe benzină, cu 128.896 de înmatriculări, și hibridele de tip 01, care au ajuns la 102.229 de unități, echivalentul a 18,64%. Mașinile electrice au totalizat 13.191 de înmatriculări, iar cele hibride de tip 02 au reprezentat 15.727 de unități. De asemenea, 25.064 de autoturisme, noi sau rulate, au fost echipate cu GPL.

Volkswagen, lider în majoritatea județelor

Datele DGPCI indică faptul că mărcile percepute drept fiabile și accesibile domină piața auto din România, cu variații regionale clare. Astfel, Volkswagen a fost cea mai înmatriculată marcă în 30 de județe, în special prin modelul Golf, care a fost preferat de clienții din județe precum Cluj, Iași, Timiș, Prahova sau Sibiu. Modelul Passat s-a impus în Constanța, Galați, Sălaj și Teleorman.

Marca autohtonă Dacia a fost lider detașat în opt județe, cu modelul Logan în Argeș și Călărași și cu Duster în Brăila, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Maramureș și București. Producătorul german BMW a ocupat primul loc în Dolj, unde modelul 320D a fost cel mai des înmatriculat.

Alte articole importante
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
România este menționată alături de Germania și Polonia într-un raport european care avertizează că Uniunea Europeană riscă să își prelungească dependența de combustibilii fosili, în loc să accelereze tranziția către surse regenerabile și tehnologii moderne de stocare a energiei. Investiții în infrastructura de gaze naturale, în ciuda obiectivelor climatice asumate Analiza, realizată de organizația Beyond […]
Investitorii au împins piața la un nou nivel. Bursa de Valori București a adăugat peste 21 de miliarde de lei în doar câteva zile
Investitorii au împins piața la un nou nivel. Bursa de Valori București a adăugat peste 21 de miliarde de lei în doar câteva zile
Bursa de Valori București a încheiat una dintre cele mai bune săptămâni din acest an, cu o creștere semnificativă a valorii companiilor listate și cu noi recorduri pentru principalul indice al pieței. Potrivit datelor oficiale, capitalizarea bursieră a BVB crescut cu peste 21,4 miliarde de lei în intervalul 15-19 iunie 2026, ceea ce reprezintă un […]
Una dintre cele mai mari licitații organizate de stat: active de aproape 3 miliarde de lei ajung pe platforma ANAF
Una dintre cele mai mari licitații organizate de stat: active de aproape 3 miliarde de lei ajung pe platforma ANAF
Autoritățile fiscale au declanșat una dintre cele mai ample operațiuni de valorificare a activelor sechestrate din ultimii ani, după ce CFR Marfă a făcut pași oficiali către procedura de faliment. Miza este uriașă: recuperarea unei părți cât mai consistente din datoriile de peste 1,3 miliarde de lei pe care compania le are către stat. În […]
O amenințare juridică în plin turneu mondial. Spania respinge scenariul confiscării activelor la Cupa Mondială: un fond american vizează dispute vechi de peste un deceniu
O amenințare juridică în plin turneu mondial. Spania respinge scenariul confiscării activelor la Cupa Mondială: un fond american vizează dispute vechi de peste un deceniu
Autoritățile spaniole resping ferm ideea că active ale Federației Regale Spaniole de Fotbal ar putea fi confiscate în timpul Cupei Mondiale din 2026, pe fondul unei dispute internaționale complexe legate de investiții în energie regenerabilă. Cazul a reaprins tensiuni juridice și economice vechi de peste 10 ani, după ce un fond de investiții din SUA […]
Producția internă de gaze a scăzut la începutul lui 2026, în timp ce importurile au explodat. Ce arată cele mai noi date oficiale
Macroeconomie
Producția internă de gaze a scăzut la începutul lui 2026, în timp ce importurile au explodat. Ce arată cele mai noi date oficiale
Producția de gaze naturale a României a înregistrat un recul în primele patru luni din 2026, în timp ce importurile au crescut puternic, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Evoluția indică o dependență mai mare de sursele externe în prima parte a anului, chiar dacă autoritățile estimează o revenire a producției în […]
Un raport alarmant: generațiile tinere, în prima linie a crizei climatice. Copiii plătesc cel mai mare preț al schimbărilor climatice, avertizează ONU
Economie mondială
Un raport alarmant: generațiile tinere, în prima linie a crizei climatice. Copiii plătesc cel mai mare preț al schimbărilor climatice, avertizează ONU
Schimbările climatice nu mai reprezintă o amenințare abstractă pentru viitor, ci o realitate care afectează deja miliarde de oameni. Potrivit unei analize recente realizate de Fondul Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF), copiii sunt categoria cea mai vulnerabilă în fața fenomenelor meteo extreme, a bolilor favorizate de încălzirea globală și a dezastrelor naturale tot mai frecvente. […]