Prima pagină » Tehnologia niponă care transformă deșeurile industriale în beton

Tehnologia niponă care transformă deșeurile industriale în beton

Tehnologia niponă care transformă deșeurile industriale în beton
Fotografii: Shutterstock

Japonezii fac un pas esențial către viitorul construcțiilor ecologice, reușind să creeze un nou tip de beton exclusiv din deșeuri industriale, care nu conține deloc ciment.

Mai exact, cercetătorii niponi au folosit sticlă reciclată și praf rezultat din activitățile din construcții, iar rezultatul este un material solid, durabil și mai prietenos cu mediul.

Japonezii dețin tehnologia care transformă deșeurile din construcții în beton

Tehnologia niponă care transformă deșeurile industriale în beton

Noul tip de beton are proprietățile unui liant de înaltă rezistență. Deși nu conține deloc ciment, este capabil să înlocuiască soluțiile tradiționale în infrastructură. În același timp, acest material folosește praf de construcții și sticlă reciclată ca material de umplutură. În acest fel, se reduc atât costurile, cât și impactul asupra mediului.

Inovația nu doar că îndeplinește standardele de performanță inginerească, ci răspunde și la două dintre cele mai presante probleme ale industriei, și anume amprenta de carbon a cimentului și acumularea de deșeuri industriale în gropile de gunoi. După activare și tratare termică, amestecul rezultat atinge rezistențe la compresiune de peste 160 kN/m², îndeplinind cerințele tehnice pentru stabilizarea solului sub drumuri, clădiri sau poduri, informează Interesting Engineering.

„Această cercetare reprezintă un progres semnificativ în domeniul materialelor de construcție sustenabile”, a declarat prof. Shinya Inazumi de la Colegiul de Inginerie al Institutului de Tehnologie Shibaura (SIT). „Folosind două tipuri de deșeuri industriale, am creat un stabilizator de sol care respectă standardele din industrie și contribuie totodată la rezolvarea problemelor legate de deșeurile de construcții și emisiile de carbon”, a mai adăugat acesta.

O alternativă ecologică pentru dezvoltarea infrastructurii

Cimentul Portland, cel mai comun tip utilizat în întreaga lume, este responsabil pentru 7-8% din totalul emisiilor globale de carbon. Totodată, deșeuri industriale precum praful de construcții și sticla continuă să se acumuleze în depozite de gunoi. Inovația cercetătorilor japonezi propune o soluție dublă la aceste probleme, folosind un singur material.

Avansul tehnologic constă în procesarea SCP (un compus solid precursor) la temperaturi specifice de 110°C și 200°C pentru a-i crește reactivitatea chimică și pentru a reduce cantitatea necesară. Potrivit Techxplore, amestecat cu silice naturală din sol, compusul formează un geopolimer, care este capabil să stabilizeze terenul fără a utiliza ciment Portland.

„Sustenabilitatea nu poate veni cu prețul siguranței mediului. Am identificat și rezolvat o problemă potențială: prezența arsenicului în formulele inițiale. Am demonstrat că adăugarea de hidroxid de calciu elimină eficient acest risc. În dezvoltarea infrastructurii urbane, tehnologia noastră permite stabilizarea solurilor slabe fără a apela la cimentul poluant, un avantaj major, mai ales în zone cu soluri argiloase, unde metodele clasice sunt costisitoare și poluante”, explică Shinya Inazumi.

Dincolo de sustenabilitate, noul material oferă și o serie de beneficii practice. În primul rând se întărește rapid, este ușor de lucrat și rezistă la factori de mediu precum ciclurile de îngheț-dezgheț, sulfați și cloruri, potrivit unui studiu publicat în revista Cleaner Engineering and Technology. În aceste condiții, este ideal atât pentru stabilizarea solurilor în zone afectate de dezastre, cât și pentru infrastructuri durabile în medii extreme.

Nu în ultimul rând, pentru dezvoltarea în medii rurale, noul material ar putea fi utilizat chiar și pentru a produce blocuri de pământ cu emisii reduse de dioxid de carbon, de tipul celor produse în eforturile anterioare. Astfel ar oferi o alternativă la cărămizile arse sau la betonul cu emisii ridicate de CO2.

Alte articole importante
România pierde teren în competiția globală pentru specialiști. Cea mai slabă performanță din Europa Centrală și de Est la atragerea talentelor
Companii
România pierde teren în competiția globală pentru specialiști. Cea mai slabă performanță din Europa Centrală și de Est la atragerea talentelor
România a înregistrat în 2025 cea mai slabă performanță dintre statele din Europa Centrală și de Est în ceea ce privește atragerea și păstrarea profesioniștilor cu înaltă calificare, potrivit celui mai recent raport realizat de Boston Consulting Group. Datele analizate arată că mobilitatea internațională a specialiștilor a încetinit la nivel global, însă declinul observat în […]
Reducerea deficitului bugetar oferă României un argument important în fața agențiilor de rating, dar problemele economice rămân
Reducerea deficitului bugetar oferă României un argument important în fața agențiilor de rating, dar problemele economice rămân
Scăderea deficitului bugetar la 1,75% din PIB după primele cinci luni ale anului 2026 reprezintă unul dintre puținele semnale pozitive pentru economia românească într-o perioadă marcată de incertitudini fiscale și tensiuni politice. Consultantul economic Adrian Negrescu consideră că această evoluție poate consolida poziția României în fața agențiilor internaționale de rating, care urmează să analizeze situația […]
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]