Prima pagină » Agenția Spațială a SUA cheltuie miliarde de dolari pentru sateliți

Agenția Spațială a SUA cheltuie miliarde de dolari pentru sateliți

Agenția Spațială a SUA cheltuie miliarde de dolari pentru sateliți
Foto: SDA.mil

Agenţia pentru Dezvoltare Spaţială a SUA (SDA) a semnat contracte pentru achiziționarea de sateliți în valoare totală de 3,5 miliarde $.

Investiția va sprijini misiuni științifice, observații climatice și comunicații avansate în următorii ani și marchează un pas important în dezvoltarea și modernizarea infrastructurii spațiale.

Agenția pentru Dezvoltare Spațială a SUA comandă 72 de sateliți în valoare totală de 3,5 miliarde $

Agenția Spațială a SUA cheltuie miliarde de dolari pentru sateliți

Foto: Lockheed Martin

Contractele semnate de Agenția pentru Dezvoltate Spațială a SUA prevăd construirea a 72 de sateliți militari. Aceștia vor fi folosiți în sistemele de avertizare timpurie, de monitorizare și apărare antirachetă, transmite agenția de știri Reuters.

Contractele au fost atribuite către patru mari companii de apărare. Este vorba despre Lockheed Martin, L3Harris Technologies, Northrop Grumman și Rocket Lab USA. Fiecare dintre acestea au primit responsabilitatea pentru realizarea a câte 18 sateliți, pe baza unor acorduri cu preț fix.

Lockheed Martin a primit cea mai mare subvenție, în valoare de 1,1 miliarde de dolari. De asemenea, L3Harris a beneficiat de o subvenție de până la 843 de milioane de dolari, a anunțat vineri SDA. Rocket Lab și Northrop Grumman au primit granturi cu valori potențiale de 805 și, respectiv, 764 de milioane de dolari.

Sateliții vor fi dotați cu senzori infraroșii și vor avea rolul de a detecta și urmări lansările de rachete. De asemenea, aceștia vor oferi sprijin sistemelor de apărare antirachetă. Lansările pe orbita joasă a Pământului sunt planificate pentru anul 2029.

154 de sateliți operaționali

„Acești sateliți vor asigura o acoperire globală aproape continuă pentru detectarea și urmărirea rachetelor, furnizând date precise pentru coordonarea focului în cadrul sistemelor de apărare antirachetă”, a declarat Gurpartap Sandhoo, director interimar al agenției.

Noii sateliți fac parte din Tranche-3, etapa a unei arhitecturi spațiale dezvoltată progresiv. Aceasta prevede lansarea unei noi „tranșe” la interval de doi ani pentru a-și reîmprospăta arhitectura satelitară și noi funcționalități.

În urmă cu aproximativ trei luni, primul vehicul spațial din Tranche-1 a fost lansat cu o rachetă Falcon 9 a SpaceX de la baza Vandenberg din California.

Agenția spațială americană, care este o unitate a Pentagonului, intenționează să includă în total 154 de sateliți operaționali în Tranche-1. Prima etapă ar trebui să fie finalizată pentru capacitatea inițială de luptă în 2027.

Alte articole importante
Românii pleacă din Spania în număr tot mai mare. Aproape 200.000 de persoane au dispărut din statistici, iar economia iberică începe să resimtă șocul
Românii pleacă din Spania în număr tot mai mare. Aproape 200.000 de persoane au dispărut din statistici, iar economia iberică începe să resimtă șocul
După două decenii în care românii au reprezentat una dintre cele mai importante resurse de forță de muncă pentru economia spaniolă, tendința începe să se inverseze. Tot mai mulți aleg să revină în țară sau să își construiască viitorul în alte state, iar efectele sunt deja vizibile pe piața muncii din Spania. Datele oficiale ale […]
Paradoxul sistemului bancar românesc: băncile au lichidități record, dar acordă tot mai puține credite. România rămâne ultima din UE
Paradoxul sistemului bancar românesc: băncile au lichidități record, dar acordă tot mai puține credite. România rămâne ultima din UE
Deși sistemul bancar din România dispune de resurse financiare consistente și de indicatori de stabilitate aflați la niveluri confortabile, creditarea economiei continuă să rămână una dintre cele mai reduse din Uniunea Europeană. Datele prezentate de Asociația Română a Băncilor (ARB) arată că gradul de intermediere financiară a coborât la doar 23,3% din PIB la finalul […]
Bursa de la București a început săptămâna pe verde. Indicele BET s-a apropiat de un nou record, iar tranzacțiile au depășit 81 de milioane de lei
Bursa de la București a început săptămâna pe verde. Indicele BET s-a apropiat de un nou record, iar tranzacțiile au depășit 81 de milioane de lei
Bursa de Valori București a încheiat ședința de tranzacționare de luni cu evoluții pozitive pe aproape toți indicii importanți, confirmând tendința favorabilă care a caracterizat piața în ultimele săptămâni. Valoarea totală a tranzacțiilor realizate în prima ședință a săptămânii a ajuns la 81,78 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 15,6 milioane de euro. Evoluția vine […]
România, printre campioanele scumpirilor la carburanți în Uniunea Europeană
Macroeconomie
România, printre campioanele scumpirilor la carburanți în Uniunea Europeană
România se află printre statele europene care au înregistrat cele mai mari creșteri ale prețurilor la carburanți în ultimul an, potrivit celor mai recente date publicate de Eurostat. Statisticile arată că șoferii români au resimțit una dintre cele mai accentuate majorări ale costurilor pentru alimentarea autovehiculelor, într-un context în care prețurile au urcat în toate […]
Creditele pentru locuințe devin mai accesibile în Europa, iar Bucureștiul urcă spectaculos în clasament
Macroeconomie
Creditele pentru locuințe devin mai accesibile în Europa, iar Bucureștiul urcă spectaculos în clasament
Reducerea dobânzilor la creditele ipotecare în majoritatea statelor Uniunii Europene începe să se reflecte direct în accesibilitatea locuințelor cumpărate prin finanțare bancară. Un nou raport arată că Bucureștiul a ajuns în topul celor mai accesibile cinci capitale europene pentru achiziția unui apartament prin credit ipotecar, depășind numeroase orașe importante din vestul continentului. Analiza realizată de […]
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
Piață de Capital - Fonduri
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
România este menționată alături de Germania și Polonia într-un raport european care avertizează că Uniunea Europeană riscă să își prelungească dependența de combustibilii fosili, în loc să accelereze tranziția către surse regenerabile și tehnologii moderne de stocare a energiei. Investiții în infrastructura de gaze naturale, în ciuda obiectivelor climatice asumate Analiza, realizată de organizația Beyond […]