Prima pagină » Tehnologiile AI ar putea convige Europa să-și repornească instalațiile de energie nucleară

Tehnologiile AI ar putea convige Europa să-și repornească instalațiile de energie nucleară

Tehnologiile AI ar putea convige Europa să-și repornească instalațiile de energie nucleară
Tehnologiile AI ar putea convige Europa să-și repornească instalațiile de energie nucleară / Foto: Shutterstock

Cea mai mare pană de curent din Europa din ultimele decenii, în mare parte încă neexplicată, a ridicat semne de întrebare cu privire la fiabilitatea surselor regenerabile ca pilon stabil de energie curată. Dezbaterile din jurul acestui eveniment au alimentat interesul față de renașterea energiei nucleare la nivel global, un fenomen deja vizibil pe scena internațională. Catalizator al acestui trend, nevoile energetice ale centrelor de date AI ar putea fi un argument în măsură să-i convingă pe politicieni să apese butonul de restart și să ia din nou în considerare energia nucleară, comentează The Guardian. Și în SUA, faimoasa centrală de la Three Mile Island, din Pennsylvania, va fi repornită pentru prima dată după cinci ani de tăcere. 

Milioane de oameni din Peninsula Iberică au rămas fără electricitate luna trecută, un incident cu nenumărate consecințe politice, care, în cele din urmă, au declanșat o dezbatere aprinsă cu privire la agenda Europei privind energia regenerabilă și au alimentat interesul tot mai mare pentru energia nucleară.

În ciuda îngrijorărilor ecologiștilor, liderii politici din întreaga lume sunt din ce în ce mai interesați să elimine restricțiile asupra reactoarelor nucleare sau să investească miliarde în proiecte noi, pentru a ține pasul cu cererea în creștere accelerată de energie cu emisii scăzute de carbon. Această tendință se va amplifica odată cu dezvoltarea centrelor de date bazate pe inteligență artificială, comentează sursa citată.

Tehnologiile AI aduc un nou val de interes pentru energia nucleară

În Spania, pana de curent a intensificat o dezbatere în curs privind planurile guvernului de a elimina treptat cele șapte reactoare nucleare rămase din țară, un proces care se va întinde până în 2035. Sprijinul pentru această sursă de energie cu emisii reduse a reapărut. De asemenea, s-au intensificat criticile la adresa energiei regenerabile, pornind de la presupusul său rol în incidentele de luna trecută din Spania.

Rețeaua electrică a Spaniei se baza pe energie regenerabilă în proporție de aproximativ 70% în momentul întreruperii, ceea ce, potrivit experților, ar fi putut îngreuna capacitatea operatorului de sistem de a menține stabilă frecvența rețelei.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

„Nu energia regenerabilă a fost problema”

Afirmația a fost respinsă vehement de prim-ministrul spaniol, Pedro Sánchez. „Nu a existat nicio problemă cauzată de un exces de energie regenerabilă. Cei care leagă acest incident de lipsa energiei nucleare fie mint, fie își dezvăluie ignoranța”, declara el, la doar câteva ore după pana de curent.

Chiar și înainte ca Peninsula Iberică să fie cufundată în haos, criticii poziției anti-nucleare a guvernului își exprimaseră deja îngrijorările. Cu câteva săptămâni înainte de pana de curent, președintele companiei de energie regenerabilă Iberdrola, care deține o mică participație în flota nucleară a țării, a avertizat Spania împotriva planurilor de a închide toate cele șapte centrale nucleare până în 2035.

Ignacio Galán a prezis că Spania ar putea vedea o creștere cu un sfert a prețurilor la electricitate și că va avea un sistem mai puțin fiabil dacă Madridul ar urma exemplul Germaniei, care a început să închidă reactoarele nucleare după dezastrul de la Fukushima în 2011. Germania a finalizat eliminarea acestui tip de energie în 2023.

Îngrijorări cu privire la „viitorul economic al Spaniei fără energie nucleară”

Sama Bilbao y León, director general al Asociației Nucleare Mondiale, a declarat la o conferință de la Madrid că este „îngrijorată de viitorul economic al Spaniei fără energie nucleară”. Progresul economic al țării, a spus ea, va depinde de o „energie abundentă, curată și accesibilă, disponibilă în fiecare zi, tot anul”.

Germania își reconsideră decizia

În Germania, poziția dură împotriva energiei nucleare începe deja să se atenueze. Cancelarul Friedrich Merz, care a preluat puterea în februarie, a criticat fostul guvern pentru că a închis ultimele trei centrale nucleare ale Germaniei în plină criză a costurilor energetice din Europa și a promis că va analiza posibilitatea de a reporni aceste instalații.

Nu se așteaptă nimeni ca Merz să susțină revenirea la proiecte nucleare convenționale noi în Germania, dar a promis investiții în tehnologii noi, cum ar fi reactoarele modulare mici (SMR) și fuziunea nucleară. Guvernul elvețian a anunțat, de asemenea, că va ridica interdicția privind construcția de noi proiecte nucleare, în vigoare din 1 ianuarie 2018, pentru a urmări dezvoltarea SMR-urilor.

Google

Foto: Unsplash

Australia, Taiwan și SUA intră în joc

Valul favorabil energiei nucleare se extinde și în afara Europei. În Australia, noul guvern de coaliție a ridicat interdicția privind generatoarele nucleare, promițând 36,4 miliarde de dolari australieni în capital pentru două proiecte care ar putea deveni operaționale până la mijlocul anilor 2030 — și 118,2 miliarde pentru șapte proiecte promise până în 2050.

este de așteptat ca și Taiwanul să voteze, vara asta, dacă va reporni un reactor nuclear care a fost închis chiar săptămâna trecută, în contextul îngrijorărilor de pe insulă privind creșterea cererii de electricitate din partea unora dintre cei mai mari producători de cipuri din lume. De asemenea, există îngrijorări în taiwan cu privire la securitatea energetică a țării, în eventualitatea unei blocade militare impuse de China.

Temerile privind un val iminent de creștere a cererii energetice, alimentat de giganții tehnologici, și dorința de surse sigure, interne, de energie, cu emisii scăzute sunt comune în multe țări. Această tendință este cheia revenirii interesului pentru energia nucleară.

Reactivarea simbolică a Three Mile Island

Și în SUA, faimoasa centrală de la Three Mile Island, din Pennsylvania, va fi repornită pentru prima dată în cinci ani, după ce proprietarii au semnat un contract pe 20 de ani pentru a furniza energie centrelor de date AI ale Microsoft, care necesită cantități uriașe de energie. Companiile de tehnologie, inclusiv Amazon, Meta și Apple, sunt așteptate să consume volume vaste de energie pentru a susține boom-ul AI, iar energia nucleară a devenit o opțiune tot mai populară datorită capacității sale de a furniza electricitate stabilă, non-stop.

Alte articole importante
Obligațiunile Chinei atrag investitorii. De ce sunt considerate noul refugiu financiar
Obligațiunile Chinei atrag investitorii. De ce sunt considerate noul refugiu financiar
Tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu și volatilitatea tot mai accentuată a piețelor financiare internaționale au determinat numeroși administratori de fonduri să își regândească strategiile de investiții. În mod surprinzător, una dintre principalele destinații pentru capitalul orientat spre siguranță a devenit piața obligațiunilor guvernamentale din China. Potrivit unei analize Reuters, investitorii instituționali au început să majoreze […]
Amplă acțiune de verificare fiscală desfășurată la nivel național. Controalele au vizat persoane care nu au putut explica sursa banilor
Amplă acțiune de verificare fiscală desfășurată la nivel național. Controalele au vizat persoane care nu au putut explica sursa banilor
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat obligații fiscale suplimentare de peste 540 de milioane de lei în urma unor controale care au vizat persoane fizice ce nu au putut demonstra proveniența unor sume importante de bani utilizate pentru achiziții, investiții sau depuneri bancare. Datele centralizate la nivelul Ministerului Finanțelor arată că, în perioada […]
Prăbușirea proiectului comun cu Franța deschide o nouă etapă pentru Germania. Berlinul vrea să devină liderul industriei aerospațiale europene. Ce ar trebui să facă România?
Prăbușirea proiectului comun cu Franța deschide o nouă etapă pentru Germania. Berlinul vrea să devină liderul industriei aerospațiale europene. Ce ar trebui să facă România?
Eșecul colaborării dintre Franța, Germania și Spania pentru dezvoltarea unui avion de luptă de generația a șasea nu pare să fi diminuat ambițiile Berlinului. Dimpotrivă, autoritățile germane și industria de apărare privesc acum situația ca pe o oportunitate de a-și consolida poziția în sectorul aerospațial european și de a revendica un rol de lider. Mesajul […]
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Macroeconomie
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a recuperat peste 64,5 miliarde de lei prin măsuri de executare silită în perioada 2023-2025, potrivit datelor oficiale transmise de instituție. Sumele provin din recuperarea obligațiilor fiscale restante de la persoane fizice și juridice și reflectă intensificarea activității de colectare a creanțelor bugetare.  Datele arată o creștere constantă a […]
Bursa de Valori București a adăugat peste 16 miliarde de lei la capitalizare într-o singură săptămână
Piață de Capital - Fonduri
Bursa de Valori București a adăugat peste 16 miliarde de lei la capitalizare într-o singură săptămână
Bursa de Valori București a încheiat săptămâna 8-12 iunie pe un plus semnificativ, reușind să adauge peste 16 miliarde de lei la valoarea totală a companiilor listate. Evoluția pozitivă a venit într-un context în care investitorii au continuat să susțină principalele acțiuni de pe piața locală, chiar dacă volumul tranzacțiilor a fost mai redus comparativ […]
„Se stinge lumina” – Apar îngrijorări legate de efectele sancțiunilor aplicate băncilor
Bănci-Asigurări-IFN
„Se stinge lumina” – Apar îngrijorări legate de efectele sancțiunilor aplicate băncilor
Decizia Consiliului Concurenței de a amenda cele zece bănci implicate în procesul de stabilire a indicelui ROBOR continuă să genereze reacții puternice în mediul financiar. După ce instituțiile de credit și reprezentanții sectorului bancar au contestat public sancțiunile, apar acum și primele semnale privind posibile efecte asupra pieței de capital și a climatului investițional din […]