Prima pagină » Germania lansează un program militar spațial de 35 miliarde $

Germania lansează un program militar spațial de 35 miliarde $

Germania lansează un program militar spațial de 35 miliarde $
Foto: Puterea financiară

Germania se pregătește să lanseze un ambițios program militar spațial, cu un buget estimat la 35 de miliarde de dolari.

Berlinul analizează investiții ce variază de la sateliți spion și avioane spațiale până la lasere ofensive. Proiectul urmărește consolidarea capacităților de apărare și a infrastructurii strategice în spațiul orbital.

Germania investește 35 miliarde de dolari într-un program militar în spațiu

Obiectivul Germaniei este acela de a contracara amenințările crescânde pe orbită din partea Rusiei și a Chinei, a declarat șeful comandamentului spațial german, Michael Traut, pentru Reuters.

În următorii patru ani, Berlinul va construi o constelație militară criptată cu peste 100 de sateliți, denumită SATCOM Stage 4. Rețeaua va funcționa după modelul Agenției de Dezvoltare Spațială a SUA. Aceasta utilizează sateliți pe orbita joasă pentru comunicații și monitorizarea lansărilor de rachete.

Rheinmetall poartă discuții cu producătorul de sateliți OHB pentru o posibilă colaborare în acest proiect. În același timp, companii europene de top, precum Airbus, Thales și Leonardo, dezvoltă o alternativă europeană la sistemul Starlink al lui Elon Musk, axată pe comunicații prin satelit.

„Trebuie să ne consolidăm capacitatea de descurajare în spațiu, pentru că acesta a devenit un domeniu operațional și chiar de luptă. Sistemele noastre spațiale trebuie protejate și apărate”, a afirmat Traut.

Ce sunt sateliții-inspector?

Traut a afirmat că investițiile Germaniei în spațiul militar reflectă un mediu mult mai tensionat după invazia Rusiei în Ucraina din 2022. Berlinul și aliații europeni trebuie să-și întărească capacitatea de descurajare. Acest lucru va fi posibil prin investiții în comunicații securizate și în tehnologii care pot bloca sau neutraliza sistemele spațiale ostile.

Germania va investi în sateliți pentru colectarea de informații, senzori și echipamente. Acestea vor avea drept scop să perturbe infrastructura spațială adversă, inclusiv lasere și sisteme care pot viza obiective de la sol. Programul va favoriza furnizorii interni și europeni, de la firme mici la mari.

Michael Traut a precizat că țara sa nu își propune să plaseze pe orbită arme distructive care să genereze resturi spațiale. În schimb, va folosi soluții non-cinetice pentru a neutraliza sateliții ostili. Oficialul german a menționat și conceptul de „sateliți-inspector”. Este vorba despre dispozitive de mici dimensiuni capabile să manevreze în apropierea altor sateliți. Această tehnologie este deja folosită de Rusia și China.

Alte articole importante
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
România este menționată alături de Germania și Polonia într-un raport european care avertizează că Uniunea Europeană riscă să își prelungească dependența de combustibilii fosili, în loc să accelereze tranziția către surse regenerabile și tehnologii moderne de stocare a energiei. Investiții în infrastructura de gaze naturale, în ciuda obiectivelor climatice asumate Analiza, realizată de organizația Beyond […]
Investitorii au împins piața la un nou nivel. Bursa de Valori București a adăugat peste 21 de miliarde de lei în doar câteva zile
Investitorii au împins piața la un nou nivel. Bursa de Valori București a adăugat peste 21 de miliarde de lei în doar câteva zile
Bursa de Valori București a încheiat una dintre cele mai bune săptămâni din acest an, cu o creștere semnificativă a valorii companiilor listate și cu noi recorduri pentru principalul indice al pieței. Potrivit datelor oficiale, capitalizarea bursieră a BVB crescut cu peste 21,4 miliarde de lei în intervalul 15-19 iunie 2026, ceea ce reprezintă un […]
Una dintre cele mai mari licitații organizate de stat: active de aproape 3 miliarde de lei ajung pe platforma ANAF
Una dintre cele mai mari licitații organizate de stat: active de aproape 3 miliarde de lei ajung pe platforma ANAF
Autoritățile fiscale au declanșat una dintre cele mai ample operațiuni de valorificare a activelor sechestrate din ultimii ani, după ce CFR Marfă a făcut pași oficiali către procedura de faliment. Miza este uriașă: recuperarea unei părți cât mai consistente din datoriile de peste 1,3 miliarde de lei pe care compania le are către stat. În […]
O amenințare juridică în plin turneu mondial. Spania respinge scenariul confiscării activelor la Cupa Mondială: un fond american vizează dispute vechi de peste un deceniu
Economie mondială
O amenințare juridică în plin turneu mondial. Spania respinge scenariul confiscării activelor la Cupa Mondială: un fond american vizează dispute vechi de peste un deceniu
Autoritățile spaniole resping ferm ideea că active ale Federației Regale Spaniole de Fotbal ar putea fi confiscate în timpul Cupei Mondiale din 2026, pe fondul unei dispute internaționale complexe legate de investiții în energie regenerabilă. Cazul a reaprins tensiuni juridice și economice vechi de peste 10 ani, după ce un fond de investiții din SUA […]
Producția internă de gaze a scăzut la începutul lui 2026, în timp ce importurile au explodat. Ce arată cele mai noi date oficiale
Macroeconomie
Producția internă de gaze a scăzut la începutul lui 2026, în timp ce importurile au explodat. Ce arată cele mai noi date oficiale
Producția de gaze naturale a României a înregistrat un recul în primele patru luni din 2026, în timp ce importurile au crescut puternic, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Evoluția indică o dependență mai mare de sursele externe în prima parte a anului, chiar dacă autoritățile estimează o revenire a producției în […]
Un raport alarmant: generațiile tinere, în prima linie a crizei climatice. Copiii plătesc cel mai mare preț al schimbărilor climatice, avertizează ONU
Economie mondială
Un raport alarmant: generațiile tinere, în prima linie a crizei climatice. Copiii plătesc cel mai mare preț al schimbărilor climatice, avertizează ONU
Schimbările climatice nu mai reprezintă o amenințare abstractă pentru viitor, ci o realitate care afectează deja miliarde de oameni. Potrivit unei analize recente realizate de Fondul Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF), copiii sunt categoria cea mai vulnerabilă în fața fenomenelor meteo extreme, a bolilor favorizate de încălzirea globală și a dezastrelor naturale tot mai frecvente. […]