Prima pagină » Jumătate dintre elevii români, în pericol de dependență de ecrane

Jumătate dintre elevii români, în pericol de dependență de ecrane

Jumătate dintre elevii români, în pericol de dependență de ecrane
Foto: Freepik

Tot mai mulți elevi români petrec ore întregi conectați la ecrane, transformându-le din instrument de învățare în sursă de dependență.

Studiile recente arată că jumătate dintre aceștia prezintă un risc real de dependență digitală, un fenomen care ridică semne serioase de întrebare privind echilibrul dintre viața virtuală și cea reală.

Avertisment pentru părinți: 1 din 2 elevi români, în pericol de dependență digitală

Jumătate dintre elevii români, în pericol de dependență de ecrane

Foto: Freepik

Jumătate dintre elevii din România recunosc că nu mai reușesc să-și gestioneze timpul petrecut pe rețelele de socializare. Potrivit Raportului European ESPAD 2024, fetele sunt mai vulnerabile în fața dependenței de social media (58%). În schimb, băieții manifestă mai frecvent semne de dependență de jocuri video.

În Europa se observă o scădere a consumului de alcool și de tutun în rândul adolescenților, România rămâne peste media europeană la ambele capitole. În schimb, tendința de creștere a timpului petrecut online se accentuează și în rândul tinerilor români. Aceștia petrec din ce în ce mai mult timp conectați la mediul digital. Și asta, indiferent că este vorba despre rețelele sociale, de jocuri ori de activități de tip gambling.

Același raport atrage atenția asupra faptului că timpul excesiv petrecut online este asociat cu efecte negative precum tulburări de somn, scăderea performanței școlare și un risc mai ridicat de consum de substanțe.

România, peste media europeană

Cercetarea a fost realizată în 37 de țări europene, inclusiv în România. Aceasta evidențiază și alte comportamente îngrijorătoare. Astfel, s-a constatat o creștere a utilizării țigărilor electronice și a medicamentelor în scopuri non-medicale.

De asemenea, s-a înregistrat și o expunere digitală tot mai mare în rândul adolescenților. Conform datelor europene, aproape jumătate dintre adolescenții de pe continent (47%) prezintă un risc ridicat de dependență de rețelele de socializare. În același timp, unul din cinci (22%) manifestă comportamente problematice legate de jocurile video, se precizează pe Edupedu.ro.

România depășește din nou media europeană. Concret, 53% dintre tineri afirmă că au dificultăți în a-și controla timpul petrecut pe social media. În schimb, 25% dintre ei recunosc că jocurile le afectează rutina zilnică. Fetele sunt mai afectate de rețelele sociale, în timp ce băieții raportează de peste două ori mai frecvent probleme legate de gaming (16% față de 6% în rândul fetelor).

Studiul ESPAD 2024 atrage atenția că timpul petrecut online de adolescenți a crescut semnificativ. Expunerea prelungită la rețele sociale și la jocuri este corelată cu tulburări de somn, dificultăți școlare și un risc mai mare de consum de substanțe.

Datele au fost publicate de Agenția Uniunii Europene privind Drogurile (EUDA) și citat de Agenția Națională pentru Politici și Coordonare în Domeniul Drogurilor și al Adicțiilor (ANPCDDA)

Alte articole importante
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Decizia Berlinului de a renunța la programul fregatelor F126 a șters miliarde de euro din valoarea companiilor din sector. Piața europeană de apărare a fost zguduită de una dintre cele mai importante decizii militare ale ultimilor ani. Guvernul german a confirmat renunțarea la programul fregatelor F126, considerat cel mai mare contract naval militar al țării […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]