Prima pagină » SpaceX riscă să piardă un contract de 2,9 miliarde $ cu NASA

SpaceX riscă să piardă un contract de 2,9 miliarde $ cu NASA

SpaceX riscă să piardă un contract de 2,9 miliarde $ cu NASA
Agenția Spațială a SUA cumpără 72 de sateliți cu 3,5 miliarde $

SpaceX, compania de tehnologie spațială a lui Elon Musk, riscă să piardă un contract uriaș, de 2,9 miliarde de dolari cu NASA.

Dezvoltările recente pun sub semnul întrebării continuitatea parteneriatului cu agenția spațială și pot avea repercusiuni importante asupra planurilor companiei de explorare a cosmosului.

SpaceX în dificultate: NASA ar putea retrage un contract de 2,9 miliarde $

SpaceX riscă să piardă un contract de 2,9 miliarde $ cu NASA

Foto: Shutterstock

SpaceX se află într-o situație delicată, riscând să piardă contractul cu NASA pentru misiunea Artemis 3. Aceasta este programată să readucă astronauții americani pe Lună după mai bine de cinci decenii de la ultimele misiuni Apollo. Întârzierile în dezvoltarea tehnologiilor necesare pentru misiune au creat incertitudini privind respectarea termenelor stabilite, transmite Reuters.

În aprilie 2021, NASA a acordat companiei lui Elon Musk un contract de 2,9 miliarde de dolari. Acesta prevede furnizarea primului modul de aselenizare cu echipaj pentru programul Artemis. Vehiculul este o versiune superioară a megarachetei Starship și ar urma să transporte astronauții de pe orbita selenară direct pe suprafața Lunii. Însă, ritmul de dezvoltare al Starship nu a mulțumit complet agenția spațială americană.

„Îmi place SpaceX, este o companie uimitoare. Problema este că au întârzieri și suntem într-o cursă împotriva Chinei”, a declarat Sean Duffy, administratorul în exerciţiu al NASA, în cadrul unei emisiuni la CNBC.

Acesta a subliniat că NASA ia în considerare deschiderea contractului și posibilitatea ca alte companii, precum Blue Origin, să concureze pentru misiune. Afirmația a fost făcută în contextul dorinței administrației de a realiza o revenire americană pe Lună în acest mandat.

NASA ar putea fixa un nou termen al misiunii

Blue Origin, companie fondată de Jeff Bezos, a câștigat în 2023 un contract Artemis Human Landing System, Cu o valoare de 3,4 miliarde de dolari, acesta prevede utilizarea modulului de aselenizare Blue Moon în cadrul misiunii Artemis 5. Dar, Elon Musk s-a declarat sceptic în privința capacității companiei lui Bezos de a accelera procesul de dezvoltare astfel încât să fie gata înaintea SpaceX. Miliardarul a subliniat că Blue Origin nu a mai livrat niciodată o sarcină utilă pe orbită și nici nu a ajuns pe Lună, conform Space.com.

Întârzierile misiunii Artemis 3 nu sunt cauzate, însă, doar de Starship. Probleme au fost semnalate și la costumele spațiale, la capsula Orion, dar și la alte tehnologii necesare pentru realizarea misiunii.

Capsula Orion va transporta astronauții pe orbita selenară, unde vor fi preluați de modulul de aselenizare pentru coborârea pe suprafața Lunii. Inițial, lansarea era programată pentru sfârșitul anului 2024, însă datele au fost amânate succesiv pentru 2025, 2026 și mijlocul lui 2027. În prezent, NASA analizează posibilitatea unui nou termen, în 2028.

Ultimii oameni au ajuns pe lună în 1972

Programul Artemis a înregistrat până acum o singură lansare completă. Artemis 1 a trimis cu succes capsula Orion fără echipaj în jurul Lunii și înapoi, la sfârșitul lui 2022. Următoarea misiune, Artemis 2, va trimite patru astronauți într-o călătorie de zece zile în jurul Lunii. Aceasta ar trebui să fie gata pentru lansare anul viitor, cel mai probabil în februarie.

În paralel, SpaceX a realizat 11 zboruri de testare suborbitale Starship. Ultimele două au avut loc pe 26 august și pe 13 octombrie, ambele fiind încununate de succes. Cu toate acestea, potrivit administratorului NASA, China avansează rapid în programul său spațial, vizând aselenizarea de astronauți până în 2030. Acest lucru intensifică presiunea asupra SpaceX de a respecta termenele și standardele internaționale.

Ultimii oameni care au pășit pe Lună au fost astronauții misiunii Apollo 17, în decembrie 1972. Artemis 3 reprezintă oportunitatea de a relua această tradiție după mai bine de 50 de ani.

Alte articole importante
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Decizia Berlinului de a renunța la programul fregatelor F126 a șters miliarde de euro din valoarea companiilor din sector. Piața europeană de apărare a fost zguduită de una dintre cele mai importante decizii militare ale ultimilor ani. Guvernul german a confirmat renunțarea la programul fregatelor F126, considerat cel mai mare contract naval militar al țării […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
Macroeconomie
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]