Prima pagină » SUA revin la subiectul Groenlanda. Emisarul lui Trump vorbește despre extinderea prezenței americane în Arctica

SUA revin la subiectul Groenlanda. Emisarul lui Trump vorbește despre extinderea prezenței americane în Arctica

SUA revin la subiectul Groenlanda. Emisarul lui Trump vorbește despre extinderea prezenței americane în Arctica
Investitorii globali țintesc mineralele rare din Groenlanda

Administrația Donald Trump readuce în spațiul public intențiile privind Groenlanda, văzută  ca o piesă strategică în noua competiție geopolitică pentru resurse, rute comerciale și securitate militară.

Emisarul american pentru Groenlanda, Jeff Landry, a declarat că Statele Unite trebuie să își „lase din nou amprenta” asupra teritoriului autonom danez și să își consolideze operațiunile de securitate în regiune, scrie The Guardian. Mesajul vine într-un moment în care Arctica devine unul dintre cele mai importante fronturi economice și militare ale următorului deceniu.

Washingtonul accelerează repoziționarea strategică în Arctica

Declarațiile emisarului american Jeff Landry confirmă că administrația Trump încearcă să își extindă din nou influența în Groenlanda, teritoriu devenit esențial în noua arhitectură geopolitică și militară a Arcticii.

„Cred că este timpul ca Statele Unite să îşi lase din nou amprenta asupra Groenlandei. Cred că îl vedeţi pe preşedinte vorbind despre consolidarea operaţiunilor de securitate naţională şi despre realocarea personalului în anumite baze din Groenlanda”, a declarat Landry pentru AFP, după prima sa vizită oficială pe insulă de la numirea sa în decembrie 2025.

Groenlanda a intrat recent în atenția lumii pe fondul amenințărilor de anexare la Statele Unite lansate de președintele Donald Trump. Unii oficiali americani, inclusiv liderul de la Casa Albă, consideră insula arctică o adevărată comoară de minerale critice, relatează publicația Foreign Policy.

Senatorul texan Ted Cruz a declarat că Groenlanda „stă deasupra unor vaste rezerve de pământuri rare”. la rândul său, vicepreședintele SUA, J.D. Vance, a subliniat faptul că acest teritoriu deține „resurse naturale incredibile”. Fostul consilier pentru Securitate Națională al SUA, Mike Waltz, afirma anul trecut: „Este vorba despre securitatea noastră națională. Sunt minerale critice”.

Interesul lui Donald Trump pentru Groenlanda

Încă din primul său mandat, președintele american a declanșat controverse internaționale după ce a sugerat posibilitatea achiziționării Groenlandei de la Danemarca — idee respinsă categoric atunci de Copenhaga și de autoritățile groenlandeze.

Între timp însă, logica strategică din spatele acelei idei a devenit mult mai clară. Arctica se transformă rapid într-o zonă critică pentru transport energetic, securitate militară, acces la minerale rare și infrastructură digitală și satelitară.

Topirea accelerată a gheții deschide noi rute comerciale și crește valoarea geostrategică a teritoriilor arctice, în timp ce marile puteri își intensifică investițiile militare și economice în regiune. În acest context, Groenlanda devine una dintre cele mai importante poziții geografice din emisfera nordică.

SUA au redus masiv prezența militară după Războiul Rece

În prezent, Statele Unite mai operează o singură bază militară în Groenlanda, comparativ cu peste zece instalații active în perioada de vârf a Războiului Rece.

Această reducere a prezenței americane începe acum să fie reconsiderată în contextul tensiunilor cu Rusia, militarizării Arcticii și competiției tehnologice și energetice globale.

Administrația Trump încearcă să accelereze reconfigurarea infrastructurii de securitate din nordul Atlanticului și să consolideze prezența americană într-o regiune pe care Washingtonul o consideră tot mai vulnerabilă strategic.

Groenlanda transmite din nou: „nu suntem de vânzare”

Vizita lui Jeff Landry în Groenlanda a inclus întâlniri cu premierul insulei, Jens-Frederik Nielsen, și cu ministrul de externe Mute Egede. Autoritățile groenlandeze au reiterat cu această ocazie mesajul transmis constant în ultimii ani: Groenlanda nu este de vânzare, însă rămâne deschisă cooperării economice și strategice cu Statele Unite.

De altfel, relația dintre Groenlanda și Washington a devenit mult mai pragmatică în ultimii ani.

Dincolo de episodul diplomatic, declarațiile emisarului american reflectă o schimbare mult mai profundă în geopolitica globală. Administrația Trump încearcă să recupereze rapid terenul pierdut în regiune și să repoziționeze Groenlanda în centrul strategiei americane pentru Arctica.

 

Alte articole importante
Amplă acțiune de verificare fiscală desfășurată la nivel național. Controalele au vizat persoane care nu au putut explica sursa banilor
Amplă acțiune de verificare fiscală desfășurată la nivel național. Controalele au vizat persoane care nu au putut explica sursa banilor
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat obligații fiscale suplimentare de peste 540 de milioane de lei în urma unor controale care au vizat persoane fizice ce nu au putut demonstra proveniența unor sume importante de bani utilizate pentru achiziții, investiții sau depuneri bancare. Datele centralizate la nivelul Ministerului Finanțelor arată că, în perioada […]
Datoria publică a României a explodat în șase ani. BNR avertizează că plata dobânzilor începe să concureze investițiile
Datoria publică a României a explodat în șase ani. BNR avertizează că plata dobânzilor începe să concureze investițiile
Creșterea accelerată a datoriei publice a devenit una dintre cele mai mari provocări pentru economia României. Un semnal de alarmă vine din partea Băncii Naționale a României, unde prim-viceguvernatorul Leonardo Badea avertizează că nivelul îndatorării statului s-a triplat în doar șase ani, în timp ce costurile de finanțare au crescut într-un ritm și mai rapid. […]
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Macroeconomie
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a recuperat peste 64,5 miliarde de lei prin măsuri de executare silită în perioada 2023-2025, potrivit datelor oficiale transmise de instituție. Sumele provin din recuperarea obligațiilor fiscale restante de la persoane fizice și juridice și reflectă intensificarea activității de colectare a creanțelor bugetare.  Datele arată o creștere constantă a […]
Bursa de Valori București a adăugat peste 16 miliarde de lei la capitalizare într-o singură săptămână
Piață de Capital - Fonduri
Bursa de Valori București a adăugat peste 16 miliarde de lei la capitalizare într-o singură săptămână
Bursa de Valori București a încheiat săptămâna 8-12 iunie pe un plus semnificativ, reușind să adauge peste 16 miliarde de lei la valoarea totală a companiilor listate. Evoluția pozitivă a venit într-un context în care investitorii au continuat să susțină principalele acțiuni de pe piața locală, chiar dacă volumul tranzacțiilor a fost mai redus comparativ […]
România, prinsă între deficit bugetar, energie scumpă și stagflație: analiza completă a presiunilor inflaționiste
Macroeconomie
România, prinsă între deficit bugetar, energie scumpă și stagflație: analiza completă a presiunilor inflaționiste
România continuă să se confrunte cu o inflație persistent ridicată, care afectează atât consumul, cât și investițiile și stabilitatea economică generală. În centrul acestei dinamici se află dezechilibrele bugetare și costurile ridicate din economie, care împing prețurile în sus într-un ritm mai rapid decât în majoritatea statelor europene. Analizele recente indică faptul că inflația nu […]
„Se stinge lumina” – Apar îngrijorări legate de efectele sancțiunilor aplicate băncilor
Bănci-Asigurări-IFN
„Se stinge lumina” – Apar îngrijorări legate de efectele sancțiunilor aplicate băncilor
Decizia Consiliului Concurenței de a amenda cele zece bănci implicate în procesul de stabilire a indicelui ROBOR continuă să genereze reacții puternice în mediul financiar. După ce instituțiile de credit și reprezentanții sectorului bancar au contestat public sancțiunile, apar acum și primele semnale privind posibile efecte asupra pieței de capital și a climatului investițional din […]