Prima pagină » Telekom România Mobile a fost vândută. Vodafone și Digi își împart imperiul de 70 milioane de euro

Telekom România Mobile a fost vândută. Vodafone și Digi își împart imperiul de 70 milioane de euro

Telekom România Mobile a fost vândută. Vodafone și Digi își împart imperiul de 70 milioane de euro
Telekom România Mobile a fost vândută. Foto: X

Telekom România Mobile a fost vândută, iar Digi și Vodafone împart activele pentru o sumă totală de 70 milioane de euro.

Vineri dimineață, Telekom România Mobile Communications, fostul Cosmote, și-a schimbat proprietarii printr-o tranzacție de amploare. Aceasta marchează ieșirea Deutsche Telekom de pe piața românească. Piața rămâne acum cu trei mari jucători: Orange, Vodafone și Digi. Vodafone preia rețeaua, angajații și clienții postpaid și business. În timp ce Digi România se concentrează pe segmentul de cartele prepaid.

Cum s-au împărțit activele Telekom România Mobile

Digi România a plătit 40 milioane de euro pentru portofoliul de cartele preplătite al Telekom România Mobile. Au fost incluse și anumite licențe de spectru radio și o parte din turnurile de telecomunicații.

Vodafone România a achitat 30 milioane de euro pentru preluarea pachetului de acțiuni deținut de OTE în TKRM, obținând astfel magazinele, infrastructura tehnică, angajații și clienții postpaid și business.

„La finalizarea acestei tranzacţii, estimată pentru începutul lunii octombrie a acestui an, Vodafone va dobândi controlul asupra Telekom România, inclusiv angajaţi, clienţi postpaid, clienţi business, reţeaua de magazine şi infrastructura de reţea tehnică”, au transmis reprezentanții Vodafone, citați de ZF.

Aprobarea Consiliului Concurenței

Tranzacția a fost aprobată de Consiliul Concurenței în iulie 2025. Valoarea estimată a Telekom România Mobile este de 70 milioane de euro. Totuși, suma finală poate fi ajustată în funcție de datoriile și capitalul de lucru existente. Acest lucru va fi evaluat la momentul încheierii efective.

„Suntem încântaţi că am ajuns la acest acord important, care se aliniază perfect cu obiectivul strategic al OTE de a-şi optimiza portofoliul şi de a creşte valoarea pentru acţionari”, a declarat Kostas Nebis, Preşedinte şi CEO al grupului elen OTE.

Acesta deținea Telekom România Mobile și a coordonat procesul de vânzare al operatorului.

Pierderi și declin înainte de vânzare

Decizia de a vinde Telekom România Mobile a fost determinată de pierderile operaționale și scăderea bazei de clienți. Grupul OTE a estimat că a fost nevoit să investească aproximativ 60 milioane de euro în România. Aceasta pentru a susține funcționarea operatorului până la tranzacție. Numărul de clienți prepaid a scăzut cu peste 200.000, până la 1,45 milioane. Acest segment va fi preluat de Digi. Baza de clienți postpaid a crescut ușor, ajungând la 1,978 milioane, și va fi integrată în Vodafone.

Etapele integrării și impactul asupra clienților Telekom România Mobile

După finalizarea tranzacției, Vodafone și Digi vor începe o integrare etapizată. Aceasta este menită să optimizeze modul de livrare a serviciilor mobile. Reprezentanții Vodafone au precizat că procesul nu va afecta clienții, angajații sau partenerii. „Încheierea de astăzi a documentelor relevante ale tranzacţiei nu produce efecte cu privire la clienţii, angajaţii şi partenerii Vodafone România”, au transmis oficialii companiei.

Schimbări în structura pieței telecom

Tranzacția marchează o schimbare semnificativă în structura industriei telecom din România. Acum, piața este dominată de trei operatori principali: Orange, Vodafone și Digi. Acest lucru simplifică peisajul concurențial. Preluarea segmentului prepaid de către Digi și a bazei postpaid de către Vodafone arată o distribuire clară a activelor și resurselor. Acest context pregătește terenul pentru o consolidare a serviciilor mobile în România.

Alte articole importante
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Cutremur în industria europeană de apărare. Germania anulează un contract uriaș, iar acțiunile companiilor din apărare se prăbușesc
Decizia Berlinului de a renunța la programul fregatelor F126 a șters miliarde de euro din valoarea companiilor din sector. Piața europeană de apărare a fost zguduită de una dintre cele mai importante decizii militare ale ultimilor ani. Guvernul german a confirmat renunțarea la programul fregatelor F126, considerat cel mai mare contract naval militar al țării […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
Macroeconomie
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Bănci-Asigurări-IFN
Sectorul bancar românesc rămâne pe profit record: 15,5 miliarde lei în 2025, dar intermedierea financiară continuă să fie sub media UE
Instituțiile de credit din România au încheiat anul 2025 cu un profit net agregat de aproximativ 15,5 miliarde de lei, potrivit Raportului anual al Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM). Evoluția confirmă un sector bancar stabil, care a reușit să-și mențină profitabilitatea ridicată chiar și într-un mediu economic caracterizat de incertitudini și ajustări fiscale. Rezultatul […]