Prima pagină » UE a decis să interzică importurile de gaze din Rusia până în 2027

UE a decis să interzică importurile de gaze din Rusia până în 2027

UE a decis să interzică importurile de gaze din Rusia până în 2027
UE a decis să interzică importurile de gaze din Rusia până în 2027

Uniunea Europeană (UE) a hotărât la Bruxelles să interzică importurile de gaze din Rusia până la data de 30 septembrie 2027.

Măsura face ca parte din strategia de reducere a dependenței energetice și de securizare a aprovizionării cu gaze în regiune. Proiectul transformă în obligație legală angajamentul Uniunii de a înceta dependența de fostul său principal furnizor de gaze, la aproape patru ani după invazia Rusiei în Ucraina.

Cum se va aplica interdicția la importurile de gaze din Rusia

Uniunea Europeană a aprobat luni interzicerea importurilor de gaze rusești. Astfel, angajamentul politic de reducere a dependenței energetice de Rusia devine o obligație legală. Decizia a fost luată la o reuniune a miniștrilor din statele membre, desfășurată la Bruxelles, potrivit Reuters.

Slovacia și Ungaria au votat împotrivă, iar Bulgaria s-a abținut. Totuși, legea a fost adoptată printr-o majoritate calificată, care a evitat un veto. Ungaria a anunțat că va contesta actul normativ la Curtea de Justiție a Uniunii Europene.

Potrivit noii legislații, interzicerea importurilor de gaze rusești va fi aplicată etapizat. Importurile de gaz natural lichefiat (GNL) din Rusia vor fi oprite până la sfârșitul anului 2026. Livrările prin conducte vor înceta cel târziu la 30 septembrie 2027.

Legea permite o amânare limitată până la 1 noiembrie 2027 pentru statele care întâmpină dificultăți în umplerea depozitelor cu gaze non-rusești înainte de sezonul rece.

Amenzi pentru nerespectarea interdicției

Înainte de invazia Rusiei în Ucraina, în februarie 2022, Moscova furniza peste 40% din gazele consumate în Uniunea Europeană. Ponderea a scăzut însă semnificativ și a ajuns la aproximativ 13% în 2025. Totuși, unele state membre continuă să importe gaze și GNL rusesc.

Datele organizației Centre for Research on Energy and Clean Air arată că, în decembrie, cele mai mari cinci state importatoare din UE au cheltuit 1,4 miliarde de euro pe energie rusească. Ungaria a fost principalul cumpărător, urmată de Franța și Belgia.

Legea interzice semnarea de noi contracte pentru gaze rusești și obligă companiile să rezilieze contractele existente. Contractele pe termen scurt semnate înainte de 17 iunie 2025 vor fi interzise începând cu 2026. Contractele pe termen lung vor fi eliminate treptat, până la termenele finale.

Companiile care nu respectă interdicția riscă amenzi de până la 3,5% din cifra de afaceri anuală globală. Comisia Europeană intenționează, de asemenea, să propună măsuri similare pentru petrolul rusesc livrat prin conducte și pentru reducerea dependenței de combustibil nuclear din Rusia.

Alte articole importante
Obligațiunile Chinei atrag investitorii. De ce sunt considerate noul refugiu financiar
Obligațiunile Chinei atrag investitorii. De ce sunt considerate noul refugiu financiar
Tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu și volatilitatea tot mai accentuată a piețelor financiare internaționale au determinat numeroși administratori de fonduri să își regândească strategiile de investiții. În mod surprinzător, una dintre principalele destinații pentru capitalul orientat spre siguranță a devenit piața obligațiunilor guvernamentale din China. Potrivit unei analize Reuters, investitorii instituționali au început să majoreze […]
Amplă acțiune de verificare fiscală desfășurată la nivel național. Controalele au vizat persoane care nu au putut explica sursa banilor
Amplă acțiune de verificare fiscală desfășurată la nivel național. Controalele au vizat persoane care nu au putut explica sursa banilor
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a identificat obligații fiscale suplimentare de peste 540 de milioane de lei în urma unor controale care au vizat persoane fizice ce nu au putut demonstra proveniența unor sume importante de bani utilizate pentru achiziții, investiții sau depuneri bancare. Datele centralizate la nivelul Ministerului Finanțelor arată că, în perioada […]
Datoria publică a României a explodat în șase ani. BNR avertizează că plata dobânzilor începe să concureze investițiile
Datoria publică a României a explodat în șase ani. BNR avertizează că plata dobânzilor începe să concureze investițiile
Creșterea accelerată a datoriei publice a devenit una dintre cele mai mari provocări pentru economia României. Un semnal de alarmă vine din partea Băncii Naționale a României, unde prim-viceguvernatorul Leonardo Badea avertizează că nivelul îndatorării statului s-a triplat în doar șase ani, în timp ce costurile de finanțare au crescut într-un ritm și mai rapid. […]
Prăbușirea proiectului comun cu Franța deschide o nouă etapă pentru Germania. Berlinul vrea să devină liderul industriei aerospațiale europene. Ce ar trebui să facă România?
Prăbușirea proiectului comun cu Franța deschide o nouă etapă pentru Germania. Berlinul vrea să devină liderul industriei aerospațiale europene. Ce ar trebui să facă România?
Eșecul colaborării dintre Franța, Germania și Spania pentru dezvoltarea unui avion de luptă de generația a șasea nu pare să fi diminuat ambițiile Berlinului. Dimpotrivă, autoritățile germane și industria de apărare privesc acum situația ca pe o oportunitate de a-și consolida poziția în sectorul aerospațial european și de a revendica un rol de lider. Mesajul […]
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Macroeconomie
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a recuperat peste 64,5 miliarde de lei prin măsuri de executare silită în perioada 2023-2025, potrivit datelor oficiale transmise de instituție. Sumele provin din recuperarea obligațiilor fiscale restante de la persoane fizice și juridice și reflectă intensificarea activității de colectare a creanțelor bugetare.  Datele arată o creștere constantă a […]
Bursa de Valori București a adăugat peste 16 miliarde de lei la capitalizare într-o singură săptămână
Piață de Capital - Fonduri
Bursa de Valori București a adăugat peste 16 miliarde de lei la capitalizare într-o singură săptămână
Bursa de Valori București a încheiat săptămâna 8-12 iunie pe un plus semnificativ, reușind să adauge peste 16 miliarde de lei la valoarea totală a companiilor listate. Evoluția pozitivă a venit într-un context în care investitorii au continuat să susțină principalele acțiuni de pe piața locală, chiar dacă volumul tranzacțiilor a fost mai redus comparativ […]