Prima pagină » Echipele Continental din România, implicate în dezvoltarea SUV-ului Audi Q6 e-tron

Echipele Continental din România, implicate în dezvoltarea SUV-ului Audi Q6 e-tron

Echipele Continental din România, implicate în dezvoltarea SUV-ului Audi Q6 e-tron
Foto: Continental

Echipele Continental de la centrele de inginerie din România și-au pus amprenta pe dezvoltarea noului SUV electric Audi Q6 e-tron.

Specialiștii români au contribuit inclusiv la integrarea unui sistem inteligent de acces digital, parte din inovațiile care definesc modelul cu emisii zero premium.

Specialiștii Continental din România au pus umărul la dezvoltarea noului Audi Q6 e-tron

Echipele Continental din România, implicate în dezvoltarea SUV-ului Audi Q6 e-tron

Foto: Audi

Noul model Q6 e-tron este echipat cu un sistem complet de acces dezvoltat de Continental, care include atât cheia auto clasică, cât și soluția digitală avansată CoSmA (Continental Smart Access). Aceasta este bazată pe tehnologia ultra-wideband (UWB), recunoscută pentru nivelul ridicat de securitate.

Unul dintre avantajele principale ale acestei chei virtuale este că permite blocarea și deblocarea vehiculului fără să mai fie nevoie de o acțiune fizică asupra cheii sau a smartphone-ului. Totuși, cheia fizică rămâne disponibilă ca alternativă. Sistemul digital este compatibil cu o gamă largă de modele de smartphone-uri de la producători consacrați, potrivit Continental.

„Prin dotarea modelului Audi Q6 e-tron cu soluția noastră digitală de acces demonstrăm încă o dată fiabilitatea și inovația tehnologică de care suntem capabili”, a declarat Jean-François Tarabbia, directorul diviziei Architecture and Network Solutions din cadrul Continental Automotive.

La dezvoltarea acestor tehnologii au participat echipe internaționale, inclusiv specialiști de la centrul de cercetare și dezvoltare din Timișoara. Inginerii români au contribuit activ la transformarea arhitecturii vehiculului, oferind o experiență de acces modernizată. De altfel, echipele din orașul de pe Bega, precum și cele din Iași și Sibiu continuă să dezvolte soluții pentru Q6 e-tron, dar și pentru alte modele.

În ce constă tehnologia „Bluetooth Low Energy”

Accesul la automobil se face prin „Bluetooth Low Energy”, o tehnologie eficientă din punct de vedere energetic, și prin semnal radio UWB. Această tehnologie permite localizarea precisă a telefonului mobil sau a dispozitivului inteligent al utilizatorului, fie că se află în apropierea mașinii ori în interiorul acesteia.

Această localizare exactă permite sistemului CoSmA să prevină eficient atacurile de tip „relay”, cunoscute și ca „man-in-the-middle”, prin care infractorii încearcă să capteze și să retransmită semnalul cheii ca să obțină acces neautorizat la vehicul.

Datorită inovației și utilității sale, sistemul CoSmA a fost distins cu Premiul German pentru Inovație, o recunoaștere anuală acordată tehnologiilor cu impact semnificativ și orientare spre viitor.

Alte articole importante
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
Gazul, soluție sau capcană? Raportul care critică marile proiecte energetice ale României
România este menționată alături de Germania și Polonia într-un raport european care avertizează că Uniunea Europeană riscă să își prelungească dependența de combustibilii fosili, în loc să accelereze tranziția către surse regenerabile și tehnologii moderne de stocare a energiei. Investiții în infrastructura de gaze naturale, în ciuda obiectivelor climatice asumate Analiza, realizată de organizația Beyond […]
Investitorii au împins piața la un nou nivel. Bursa de Valori București a adăugat peste 21 de miliarde de lei în doar câteva zile
Investitorii au împins piața la un nou nivel. Bursa de Valori București a adăugat peste 21 de miliarde de lei în doar câteva zile
Bursa de Valori București a încheiat una dintre cele mai bune săptămâni din acest an, cu o creștere semnificativă a valorii companiilor listate și cu noi recorduri pentru principalul indice al pieței. Potrivit datelor oficiale, capitalizarea bursieră a BVB crescut cu peste 21,4 miliarde de lei în intervalul 15-19 iunie 2026, ceea ce reprezintă un […]
Una dintre cele mai mari licitații organizate de stat: active de aproape 3 miliarde de lei ajung pe platforma ANAF
Una dintre cele mai mari licitații organizate de stat: active de aproape 3 miliarde de lei ajung pe platforma ANAF
Autoritățile fiscale au declanșat una dintre cele mai ample operațiuni de valorificare a activelor sechestrate din ultimii ani, după ce CFR Marfă a făcut pași oficiali către procedura de faliment. Miza este uriașă: recuperarea unei părți cât mai consistente din datoriile de peste 1,3 miliarde de lei pe care compania le are către stat. În […]
O amenințare juridică în plin turneu mondial. Spania respinge scenariul confiscării activelor la Cupa Mondială: un fond american vizează dispute vechi de peste un deceniu
O amenințare juridică în plin turneu mondial. Spania respinge scenariul confiscării activelor la Cupa Mondială: un fond american vizează dispute vechi de peste un deceniu
Autoritățile spaniole resping ferm ideea că active ale Federației Regale Spaniole de Fotbal ar putea fi confiscate în timpul Cupei Mondiale din 2026, pe fondul unei dispute internaționale complexe legate de investiții în energie regenerabilă. Cazul a reaprins tensiuni juridice și economice vechi de peste 10 ani, după ce un fond de investiții din SUA […]
Producția internă de gaze a scăzut la începutul lui 2026, în timp ce importurile au explodat. Ce arată cele mai noi date oficiale
Macroeconomie
Producția internă de gaze a scăzut la începutul lui 2026, în timp ce importurile au explodat. Ce arată cele mai noi date oficiale
Producția de gaze naturale a României a înregistrat un recul în primele patru luni din 2026, în timp ce importurile au crescut puternic, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). Evoluția indică o dependență mai mare de sursele externe în prima parte a anului, chiar dacă autoritățile estimează o revenire a producției în […]
Un raport alarmant: generațiile tinere, în prima linie a crizei climatice. Copiii plătesc cel mai mare preț al schimbărilor climatice, avertizează ONU
Economie mondială
Un raport alarmant: generațiile tinere, în prima linie a crizei climatice. Copiii plătesc cel mai mare preț al schimbărilor climatice, avertizează ONU
Schimbările climatice nu mai reprezintă o amenințare abstractă pentru viitor, ci o realitate care afectează deja miliarde de oameni. Potrivit unei analize recente realizate de Fondul Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF), copiii sunt categoria cea mai vulnerabilă în fața fenomenelor meteo extreme, a bolilor favorizate de încălzirea globală și a dezastrelor naturale tot mai frecvente. […]