Prima pagină » Elita globală a industriei de apărare, la București. Mark Rutte: Există mai mulți bani pe masă. Nicușor Dan: România are un potențial extraordinar

Elita globală a industriei de apărare, la București. Mark Rutte: Există mai mulți bani pe masă. Nicușor Dan: România are un potențial extraordinar

Elita globală a industriei de apărare, la București. Mark Rutte: Există mai mulți bani pe masă. Nicușor Dan: România are un potențial extraordinar

„Am invitația de a vă informa cu privire la industria românească de apărare, care are o puternică tradiție. A fost, poate ca în multe alte locuri, neglijată în ultimii ani, dar există un potențial extraordinar”, a spus președintele României, Nicușor Dan, la NATO Industry Forum 2025 organizat la București. „Există mai mulți bani pe masă – și vor veni și mai mulți. Aliații europeni și Canada își intensifică eforturile, inclusiv România”, a declarat secretarul general al NATO, Mark Rutte în discursul său de deschidere a celei de-a doua zile a Forumului.

România este mai apărată ca oricând și pregătită să-și asume un rol tot mai puternic pe Flancul Estic și pentru propria sa securitate, a declarat Nicușor Dan în discursul său de joi dimineața.

Peste 300 de companii din industria de apărare, la București

NATO-Industry Forum 2025 a reunit peste 800 de participanţi din 26 state NATO şi partenere, precum şi peste 300 de companii din industria de apărare. Tema ediției de la București a Forumului este „reînarmarea NATO, inovare, accelerare și susținere”.

„Cred că acesta este unul dintre cele mai mari evenimente organizate vreodată de NATO în relație cu mediul industrial. Așadar, vă mulțumesc tuturor pentru prezență”, a declarat Mark Rutte la București.

Secretarul general al NATO a transmis un mesaj ferm: fără o industrie de apărare robustă, Alianţa nu poate asigura securitatea. El a subliniat care sunt cele trei teme strategice care definesc obiectivele Forumului NATO organizat la București: cantitate, creativitate şi cooperare.

NATO susține investițiile în tehnologii emergente

Potrivit oficialilor NATO, discuțiile de la Forumul de la București au loc în contextul în care șefii de stat și de guvern au decis la summitul din luna iunie, la Haga, să crească investițiile în apărare și să aloce, în următorii cinci ani, până la 5% din produsul intern brut național pentru apărare. În consecință, Rutte a declarat că este nevoie de investiții în tehnologii emergente, consolidarea lanțurilor industriale, interoperabilitatea echipamentelor și integrarea producției la nivel transatlantic și european.

„Voi, liderii din business și industrie aflați în această sală, reprezentați componenta industrială a capacității noastre de descurajare și apărare. Și, pur și simplu, nu există apărare puternică fără o industrie de apărare puternică. Uneori lucrurile chiar sunt atât de simple”, a subliniat secretatul general al NATO.

El a vorbit despre Acceleratorul de Inovație în Apărare pentru Atlanticul de Nord (DIANA) – o rețea de centre de testare și acceleratoare în țările NATO și despre Fondul de Inovație al NATO, primul fond de capital de risc multisuveran din lume.

DIANA este organizația sub umbrela căreia companiile din industria de apărare primesc asistență pentru a dezvolta tehnologii avansate. Rețeaua colaborează cu peste 200 de acceleratoare și centre de testare din Alianță pentru a oferi oportunități de instruire, networking și testare de nivel mondial.

Rutte: „Pericolul Rusiei nu se va termina odată cu războiul”

Rutte a arătat că  „pericolul Rusiei nu se va termina odată cu războiul”. Oficialul NATO a adăugat că Rusia va rămâne în continuare o forță destabilizatoare și nu este singura.

„Avem deja sisteme de ultimă generație – cele mai bune dintre cele mai bune. Acestea ne oferă un avantaj, iar noi trebuie să-l menținem ascuțit. Dar avem nevoie de mai mult, și rapid – ceea ce înseamnă să creștem producția și să reducem timpii de livrare. Deja inversăm tendința în privința muniției.

Până recent, Rusia producea mai multă muniție decât toți aliații NATO la un loc. Dar nu mai este cazul. În întreaga Alianță, deschidem zeci de noi linii de producție și extindem altele existente. Producem mai mult decât am făcut-o în ultimele decenii”, a transmis liderul NATO către liderii din industria de apărare.

Rutte: Voi îndemna guvernele să treacă la fapte și să semneze contracte

Tema ediției actuale, reînarmarea NATO, inovare, accelerare, susținere, „este deosebit de relevantă”, a declarat Nicușor Dan, „având în vedere contextul din ultima perioadă, care, din păcate, ne obligă să vorbim tot mai mult despre reînarmare”. Președintele României a precizat că amenințările și provocările din prezent – de la războiul din Ucraina până la amenințările cibernetice și războiul hibrid – „toate acestea ne amintesc că pacea și securitatea nu sunt niciodată garantate”.

De aceea, reînarmarea nu este o alegere, este o necesitate. Și nu este o alegere a NATO, sau a României, sau a celorlalte state membre a NATO, ci o necesitate, a adăugat președintele României. 

El a adăugat că România, alături de aliații europeni, trebuie să își asume responsabilități crescute în apărarea continentului și pentru a spori capabilitățile militare și de apărare, și, „pentru asta, este absolut necesar să consolidăm industria de apărare națională, cea europeană, precum și cea transatlantică”.

„Legat de asta, pentru invitații noștri, am invitația de a vă informa cu privire la industria românească de apărare, care are o puternică tradiție. A fost, poate ca în multe alte locuri, neglijată în ultimii ani, dar există un potențial extraordinar. Avem companii care au toate condițiile, utilitățile pentru ca, în condițiile unui management interesant, să poată să fie folosite în necesitatea viitorilor ani de a crește producția industrială de apărare în Europa”, a spus președintele.

La rândul său, Mark Rutte a făcut referire la discursul lui Nicușor Dan și a precizat că „atunci când vine vorba de investiții mai mari în apărare, voința politică există”.

Ați auzit-o de la președinte. Știți deciziile luate la Haga. Voința politică există, banii există, cererea există – iar securitatea noastră depinde de asta, a spus Rutte.

El a adăugat că va îndemna guvernele „să treacă de la vorbe la fapte și să semneze contracte”.

DIANA lansează anual competiții bazate pe cerințe tehnologice emergente

Reuniunea legată de industria de apărare din țările NATO este un eveniment organizat de Comandamentul Suprem Aliat pentru Transformare (SACT) al NATO și de Divizia pentru Industrie de Apărare, Inovație și Armament (DIANA) a Statului Major Internațional al NATO, cu sprijinul Ministerului Apărării Naționale de la București.

Printre vorbitorii de joi de la Forumul NATO – Industria de Apărare se mai numără directorul național pentru Armamente din Ministerul Britanic al Apărării, Rupert Pearce, președintele companiei americane Lockheed Martin International, Michael Williamson, secretarul general adjunct al NATO pentru inovație, investiții și achiziții în apărare, Tarja Jaakkola, directorul general al DIANA, James Appathurai.

La forumul NATO – Industria de Apărare de la București participă peste 800 de oficiali militari și civili din 26 state NATO și partenere, precum și peste 300 de companii din industria de apărare. DIANA se va concentra pe big data, inteligența artificială (AI), autonomie, tehnologii cuantice, biotehnologii și îmbunătățirea umană, energie și propulsie, materiale inovatoare și producție avansată, precum și industria aerospațială – în special acolo unde acestea au dublă utilizare (civilă și de apărare).

Membrii NATO au convenit inițial să creeze Acceleratorul de Inovație în Apărare pentru Atlanticul de Nord (DIANA) în 2022 pentru a valorifica inovația cu dublă utilizare în domeniul apărării. Pentru a realiza acest lucru, DIANA lansează anual competiții bazate pe cerințe tehnologice emergente, oferind câștigătorilor acces la finanțare, facilități de testare, mentorat și acreditări NATO.

Organizația deține o rețea de peste 180 de centre de testare și 17 centre de accelerare care operează în cele 32 de state membre NATO, cu un birou regional în Halifax, Canada, și un centru regional în Tallinn, Estonia.

Alte articole importante
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
Avertisment fără precedent de la BNR: România riscă retrogradarea la categoria „junk”. Recesiunea ar putea lovi economia în 2026
România traversează o perioadă economică dificilă, iar semnalele venite din partea specialiștilor indică o deteriorare a principalilor indicatori macroeconomici. Economistul-șef al Banca Națională a României, Valentin Lazea, avertizează că țara se află într-un moment critic, în care riscul unei retrogradări a ratingului suveran la categoria „junk” devine tot mai real. Potrivit acestuia, România înregistrează în […]
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Bursa de Valori București a închis pe plus. Doar un indice a terminat ședința în teritoriu negativ
Ședința de tranzacționare de miercuri de la Bursa de Valori București s-a încheiat într-o notă pozitivă, majoritatea indicilor bursieri consemnând creșteri. Valoarea totală a schimburilor realizate pe piață a fost de 126,3 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro. BET a trecut din nou de 31.000 de puncte Principalul indice al […]
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Analize
Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile rămân la nivel ridicat, arată datele INS
Veniturile totale medii ale unei gospodării din România au ajuns în anul 2025 la 9.399 de lei pe lună, în creștere cu 13,6% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. Evoluția indică o dinamică pozitivă a veniturilor populației, însă această creștere este însoțită de un nivel ridicat al cheltuielilor, care […]
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Macroeconomie
România primește vestea pe care nu voia să o audă: Comisia Europeană spune că nu suntem pregătiți pentru euro
Într-un moment în care scena politică de la București este marcată de tensiuni și dispute privind direcția economică a țării, Comisia Europeană a publicat o evaluare care aduce România cu picioarele pe pământ în ceea ce privește adoptarea monedei euro. Potrivit Raportului de convergență pentru 2026, țara noastră nu îndeplinește condițiile necesare pentru a face […]
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
Companii
Fermă clandestină de criptomonede descoperită de ANAF într-o clădire abandonată din Satu Mare
ANAF a descoperit o activitate neautorizată de minare de criptomonede desfășurată într-o locație din Satu Mare, unde sute de echipamente funcționau continuu pentru generarea de active digitale. Activitatea, complet nedeclarată fiscal și contabil, a fost identificată de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală în urma unor analize de risc și verificări operative. Potrivit datelor din control, […]
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
Macroeconomie
România urcă în clasamentul european al investițiilor străine: locul 11 la proiecte ISD în 2025
România a înregistrat în 2025 o revenire vizibilă a investițiilor străine directe (ISD), atât ca volum de capital, cât și ca număr de proiecte anunțate. Potrivit raportului EY Attractiveness Survey România 2026, fluxurile de investiții străine directe au ajuns la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul proiectelor a crescut cu 16% față de […]