Prima pagină » Românii își fac „stocuri” de lingouri aur pe fondul incertitudinilor economice: „Am onorat comenzi importante”

Românii își fac „stocuri” de lingouri aur pe fondul incertitudinilor economice: „Am onorat comenzi importante”

Românii își fac „stocuri” de lingouri aur pe fondul incertitudinilor economice: „Am onorat comenzi importante”
Aurul, noul „activ fără risc”, înlocuiește dolarul și titlurile de stat americane, pe fondul tensiunilor Israel-Iran / Foto: Shutterstock

Într-un an în care sunt mai atenți ca oricând la felul cum își protejează economiile, românii investesc tot mai mult în aur, care își reconfirmă statutul de refugiu financiar și resursă de lichiditate.

Pe fondul unei cereri internaționale record și a prognozelor optimiste privind evoluția prețului, investițiile în aur devin tot mai atractive nu doar pentru marile fonduri și bănci centrale, ci și pentru investitorii individuali din țara noastră.

Românii își pun la adăpost banii investind în lingouri de aur

În 2025, românii investesc masiv în aur pe fondul incertitudinilor economice

În 2025, românii investesc masiv în aur pe fondul incertitudinilor economice

Într-un context economic și geopolitic tot mai incert, românii caută tot mai des investiții stabile și sigure. În 2025, aurul s-a impus drept una dintre cele mai atractive opțiuni pentru investitorii locali. Pe fondul tensiunilor globale și al volatilității din piețele financiare, metalul prețios continuă să atragă atenția atât a marilor instituții financiare, cât și a investitorilor individuali.

După un an 2024 în care aurul a atins maxime istorice, analiștii prognozează o creștere susținută și în perioada următoare. JP Morgan, lider global în servicii financiare, estimează că, până la mijlocul anului 2026, prețul aurului ar putea urca până la 4.000 de dolari pe uncie, pe fondul unei cereri internaționale fără precedent. În acest climat, aurul rămâne activul de refugiu preferat, o constantă pentru băncile centrale, dar și pentru investitorii care caută protecție și randamente pe termen lung.

În România, această tendință este confirmată de datele furnizate de Magnor, lider pe segmentul de tranzacționare a aurului sub formă de lingouri, bijuterii și produse de lux pre-owned. Conform companiei, doar în primul trimestru din acest an, s-a înregistrat o creștere semnificativă a achizițiilor, iar interesul pentru aur este în continuă expansiune.

„Aurul rămâne una dintre cele mai sigure forme de păstrare a valorilor. Vedem o creștere constantă a interesului din partea clienților noștri, atât pentru vânzare, cât și pentru investiție”, subliniază Cosmin Popovici, CEO Magnor.

Buy Back și microcreditare, ca soluții complementare

Într-un climat în care românii sunt tot mai prudenți cu economiile lor, se remarcă și o tendință în creștere a achizițiilor de lingouri cu greutăți mari, inclusiv de 1 kilogram. „În ultima perioadă, am onorat comenzi importante pentru lingouri de aur cu greutăți mari, inclusiv de 1 kilogram, ceea ce reflectă interesul crescut al investitorilor pentru active de refugiu”, a spus Cosmin Popovici.

Magnor oferă clienților lingouri de aur rafinate în România, care sunt disponibile într-o gamă largă de gramaje, de la 2,5 grame până la 50 g, 100 g și chiar 1 kg. Toate lingourile sunt certificate și ambalate individual, cu standarde de calitate la nivel european. „Lingourile de aur de investiții rafinate local aduc avantaje nu doar prin livrarea rapidă și garanția calității, ci și prin contribuția la dezvoltarea economiei naționale”, a mai precizat CEO-ul Magnor.

În paralel cu investițiile în aur, compania promovează și campaniile de Buy Back. Clienții pot valorifica bijuteriile vechi sau obiectele din aur de care nu mai au nevoie, primind în schimb reduceri de până la 500 de lei la achiziția de produse noi.

Totodată, aurul nu este doar o formă de economisire, ci și un colateral valoros pentru accesul rapid la lichidități. Astfel, microcreditarea cu garanție în aur devine o soluție tot mai populară în rândul românilor.

„În paralel cu achiziția de aur de investiții, observăm și o dezvoltare a zonei de microcreditare cu colateral de aur”, explică Cosmin Popovici. „Tichetul mediu a fost de aproximativ 2.000 lei în primele luni ale anului, în creștere cu 30% față de anul trecut, reflectând astfel încrederea clienților în aur, a cărui capacitate de a fi transformat rapid în lichidități îi conferă și statutul de soluție financiară imediată. Această evoluție este determinată de creșterea prețului aurului, care permite garantarea unor finanțări de o valoare superioară față de perioadele anterioare, utilizând ca garanție același activ”, a mai spus Cosmin Popovici.

Alte articole importante
Datoria publică a României a explodat în șase ani. BNR avertizează că plata dobânzilor începe să concureze investițiile
Datoria publică a României a explodat în șase ani. BNR avertizează că plata dobânzilor începe să concureze investițiile
Creșterea accelerată a datoriei publice a devenit una dintre cele mai mari provocări pentru economia României. Un semnal de alarmă vine din partea Băncii Naționale a României, unde prim-viceguvernatorul Leonardo Badea avertizează că nivelul îndatorării statului s-a triplat în doar șase ani, în timp ce costurile de finanțare au crescut într-un ritm și mai rapid. […]
Prăbușirea proiectului comun cu Franța deschide o nouă etapă pentru Germania. Berlinul vrea să devină liderul industriei aerospațiale europene. Ce ar trebui să facă România?
Prăbușirea proiectului comun cu Franța deschide o nouă etapă pentru Germania. Berlinul vrea să devină liderul industriei aerospațiale europene. Ce ar trebui să facă România?
Eșecul colaborării dintre Franța, Germania și Spania pentru dezvoltarea unui avion de luptă de generația a șasea nu pare să fi diminuat ambițiile Berlinului. Dimpotrivă, autoritățile germane și industria de apărare privesc acum situația ca pe o oportunitate de a-și consolida poziția în sectorul aerospațial european și de a revendica un rol de lider. Mesajul […]
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Macroeconomie
ANAF a recuperat peste 64 de miliarde de lei prin executări silite în ultimii trei ani. Numărul somațiilor a depășit 8,9 milioane Executările silite au adus la buget sume record
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a recuperat peste 64,5 miliarde de lei prin măsuri de executare silită în perioada 2023-2025, potrivit datelor oficiale transmise de instituție. Sumele provin din recuperarea obligațiilor fiscale restante de la persoane fizice și juridice și reflectă intensificarea activității de colectare a creanțelor bugetare.  Datele arată o creștere constantă a […]
România, prinsă între deficit bugetar, energie scumpă și stagflație: analiza completă a presiunilor inflaționiste
Macroeconomie
România, prinsă între deficit bugetar, energie scumpă și stagflație: analiza completă a presiunilor inflaționiste
România continuă să se confrunte cu o inflație persistent ridicată, care afectează atât consumul, cât și investițiile și stabilitatea economică generală. În centrul acestei dinamici se află dezechilibrele bugetare și costurile ridicate din economie, care împing prețurile în sus într-un ritm mai rapid decât în majoritatea statelor europene. Analizele recente indică faptul că inflația nu […]
„Se stinge lumina” – Apar îngrijorări legate de efectele sancțiunilor aplicate băncilor
Bănci-Asigurări-IFN
„Se stinge lumina” – Apar îngrijorări legate de efectele sancțiunilor aplicate băncilor
Decizia Consiliului Concurenței de a amenda cele zece bănci implicate în procesul de stabilire a indicelui ROBOR continuă să genereze reacții puternice în mediul financiar. După ce instituțiile de credit și reprezentanții sectorului bancar au contestat public sancțiunile, apar acum și primele semnale privind posibile efecte asupra pieței de capital și a climatului investițional din […]
Un europarlamentar susține că statul ar fi pierdut până la 30 de miliarde de lei din „manipularea” ROBOR
Bănci-Asigurări-IFN
Un europarlamentar susține că statul ar fi pierdut până la 30 de miliarde de lei din „manipularea” ROBOR
Scandalul legat de indicele ROBOR capătă o nouă dimensiune după ce avocatul și europarlamentarul Gheorghe Piperea a susținut că nu doar persoanele fizice și companiile ar fi fost afectate de presupusa manipulare a acestui indicator, ci și statul român. Într-o analiză publicată pe rețelele sociale, Piperea afirmă că prejudiciul potențial suportat de bugetul public ar […]